Klorlu Suyun Zararları

Klorlu Suyun Zararları

Klor nedir? Klor doymuş tuz çözeltilerinden veya erimiş sodyum klorürden elde edilebilir. Kağıt ve dokuma sanayiinde kullanılmasının yanı sıra şehir içme suyu şebekelerinin dezenfekte dilmesi için de kullanılabilir. Aynı zamanda evlerde kullanılan ağartıcı ve mikrop öldürücülerin yapımında kullanılması klorlu suyun zararları konusunda bize ufakta olsa bilgi vermektedir.

 

Klorlu suyun zararları nelerdir?

Havuz suyunda klor.
Klorlu suda yüzmenin cildimize, gözlerimize, kulaklarımıza ciddi zararları olabilir.
 • Klorlu suyun kısa vadede zararları: Klorlu sular, gerek havuz sularından gerekse musluk sularından, sindirilebilmekte veya duş alırken cildimize ve gözlerimize temas edebilmektedir. Klorlu sulara çok fazla maruz kaldığımızda bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Mide bulantısı, kusma, boğazda yanma hissi, burun kanaması, göz tahrişi, öksürük veya hırıltı, göğüs ağrıları, nefes darlığı ve akciğerlerde sıvı birikimi, klorlu suya maruz kalınması sonucu oluşabilecek erken etkilerden bazılarıdır. Bu kimyasalın suda seyreltilmeden önce teması veya kokusunun teneffüs edilmesi çok daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir.
 • Klorlu suyun uzun vadede zararları: Klorlu su uzun vadede çok daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Genellikle sağlıksız şebeke sularını uzun süre tüketenlerde ya da mesleği gereği, yüzme antrenörlerinde, cankurtaranlarda ve havuzda eğitim yapan sporcularda bu tür etkilere neden olmaktadır. Bu sağlık sorunlarını şu başlıklar altında inceleyebiliriz.
 • Akciğer sorunları: Bronşit ve astım gibi rahatsızlıkların oluşmasına, eğer bu rahatsızlıkları bulunduruyorsanız, hastalığın ilerlemesine neden olması klorlu suyun zararları arasındadır. Bu risk özellikle kapalı yüzme havuzları ve duş alırken fazla buhar oluşumunda artış gösterebilir.

  Klorlu musluk suyu.
  Diş korozyonuna neden olarak, ağız sağlığınıza zarar verebilir.
 • Diş korozyonu: Özellikle şehir şebekelerinin klor seviyesinin fazla yüksek olduğu bölgelerde bu tarz diş sorunlarıyla karşılaşmak mümkündür. Bazı kesimlerde yaşayan insanların, dişlerinde siyahlıklar ve çürükler oluşmasının ana nedenlerinden birisi klorlu su tüketimidir. Özellikle geçmiş yıllarda Van ilinde bu tarz sonuçlar gözlemlenmiştir.
 • Kanser: Fazla miktarda klorlu su tüketen ve havuzlarda fazla vakit geçiren kişiler üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, bu kişilerin birçok kansere yakalanma olasılıklarında yüksek miktarda artış gözlenmiştir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Diyoruz diyoruz ama anlayabilen yok hem sağlığından olacağım hemde üstüne para ödeyeceğim Türkiye’de her şey mübahtır nasıl olmazsa salak çokkkkk

 2. başlıkta sizin sorduğunuz sorunun cevabı nedir? içtiğimiz suyun klor oranı ve vucuda zararlı oran nedir? uzun vadede ne kadar birikirse kanser oranı artıyor? bu oranı kim ölçmüş ? bilimsel kriterleri nedir,literatür vs.?

 3. Mesala ben şimdi 1 saat yuzme dersi alıyorum ve cıkınca hemen banyo yapmam sartmı yapmasaam ne olur

 4. Su vucudumuzun olmazsa olmazıdır.bedenin sağlıklı çalışmasıiçin suyun temiz olması şarttır.heleki kimyasal karıştırılmış. ( klor )su nasıl zararlar verir. akli melekesi olan her insanın anlamasi lazım.su idarsinin reklamları şöyledir.su musluktan içilir.külliyen yalan .içilmez kanserler neden arttıki ama temiz içme sularıda çok pahallı yedeğimiz 1 ekmek içtiğimiz su onuda temiz sağlikli olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir