Maltodekstrin Zararları

Maltodekstrin Zararları                                   

Maltodekstrin hafif tatlı yapay bir şekerdir. Aynı zamanda bir polisakarit olan bu tatlandırıcı, asit ve enzimlerin mısır nişastasına uygulanması ile elde edilir. Maltodekstrin birbirine bağlı glikoz zincirlerinden oluşur ve şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılır. Çok kesin olmamakla beraber bazı sağlık riskleri oluşturduğu söylenmektedir. Aşağıda, sizler için maltodekstrin zararları hakkında bilinenleri başlıklar altında inceledik.

 

Maltodekstrin zararları nelerdir?Maltodekstrin zararlı mı

  • Maltodekstrinin yapısı: Maltodekstrin değişken uzunluktaki glikoz zincirlerinden oluşmaktadır. Bu zincirler 3 ila 19 arasında glikoz içermektedir. Ama bu tatlandırıcılar bazen 20 ve üzerinde glikoz içerebilmektedir. Ve bu denli yüksek glikoz değeri sağlığınız için olumsuz etkiler oluşturabilir.
  • Üretim: Üreticiler her tür nişastadan maltodekstrin üretebilirler. Amerika ve Avrupa da ilk sırayı mısır ve buğday nişastası almaktadır. Bazı üreticiler glutenli buğdaydan üretilen nişastayı kullanabilmektedirler. Bu şekilde üretilen tatlandırıcılar, çölyak hastalığı bulunan kişiler için sağlık sorunları oluşturabilmektedir. Fakat çoğu durumda glutenli buğdaydan bile üretilse, maltodekstrin üretimi sırasında gluten tamamen uzaklaştırılmış olur.
  • Maltodekstrin, vitamin ve mineraller: Maltodekstrin kompleks karbonhidrat değildir ve bu nedenle, gerçek bir kompleks karbonhidratın sağladığı uzun vadeli enerjiyi sağlayamaz. Doğal kompleks karbonhidratlar vitamin ve karbonhidrat gibi vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılayacak mineraller içerir. Maltodekstrin aynı zamanda vitamin ve mineral madde gibi besin ögelerini de içermez. Aynı zamanda çok büyük moleküler yapıda olmaları sindirimleri sırasında vücuttan daha fazla vitamin ve mineral madde kullanımına neden olması ve bu maddelerin vücutta eksikliğine neden olması maltodekstrin zararları arasında yer almaktadır.
  • Sağlık riskleri: Maltodekstrinler çoğu gıda katkı maddesi gibi sağlık için bazı riskler teşkil etmektedir. Alerjik reaksiyonlar, açıklanamayan kilo alımları, şişkinlik ve gaz oluşumu bunlardan birkaçıdır. Deride döküntü, astık, kaşıntı ve solunum zorluğu da bazı öze alerjik reaksiyonlar olarak maltodekstrin zararları arasında yerini almaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir