Glikoz Şurubunun Zararları

Glikoz şurubunun halk dilimdeki diğer adı mısır şurubu olarak bilinmektedir. Bundan dolayı Glikoz şurubunun zararları ile mısır şurubunun zararları birbiriyle aynıdır. Glikoz şurubunu elde etmek için mısır nişastası kullanılır ve mısır şurubu olarak bilinen bir şekerdir. Diğer şekerlere göre üretim maliyeti uygundur ve piyasa yoğun olarak kullanılmasının nedeni olarak bu gösterilebilir. Glikoz şurubunun hangi malzemelerin içerisinde bulunduğunu tadına bakarak anlayamayız. Bunun nedeni olarak da tadının normal şekerlere çok benzemesinden dolayıdır. Aldığınız bir malzemenin içerisinde glikoz şurubunun olup olmadığını anlamanız için paket içerikleri kısmında bulunan yazıları okumanız gerekmektedir.

 Glikoz şurubu yani diğer adıyla mısır şurubu vücuda ilk girdiğinde şeker dengesini alt üst eder. Hormonal sistemler üzerinde büyük etkisi bulunan Glikoz şurubunun hormonal sistemleri bozduğu için uzun vade de kanser gibi hastalıklara yol açabilir. Kanserli hücreler için besleyici özelliği bulunan, Glikoz şurubunun en büyük zararları arasında bu gösterilebilir. Karaciğeri büyütmek gibi bir etkisi de bulunan bu maddenin birçok oranda yüksek ölçüde zararı bulunmaktadır. Karaciğer üzerindeki etkisinden dolayı vücutta yağlanmaya sebebiyet verir ve kilo almanızı kolaylaştırır. Astım ve multi sikleroz gibi hastalıklara da sebebiyet verdiği uzmanlarca kanıtlanmıştır.

Glikoz Şurubu

Böbreklerde taş oluşması ve patolojik konuda değişikler ortaya çıkmasına neden olmuştur. Glikoz şurubu ayrıca cinsel hormonlar üzerinde etkisi fazlasıyla bulunmaktadır. Testesteron ve östrojen hormonlarını artırıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir.  Birçok mineral konusunda eksiklikler ortaya çıkarabilir bunlar arasında en çok bakır eksikliğine neden olduğu gözlemlenmiştir. Bunların hepsinin arasında tehlikeli olarak Alzheimer gibi unutkanlık yapan rahatsızlığa da neden olduğu gözlemlenmiştir. Bundan sonrasındaki zaraları kısmını maddeler halinde kaleme alacağız.

Americalı doktor Mark Hyman glikoz şurubu üzerinde yapmış olduğu araştırmalar sonucunda zararlarını sıralamaktadır bunları sizlere maddeler halinde aktaracağız.

Zararları;

  • İçerisinde yüksek oranda fruktoz barındıran glikoz şurubu kilo alımına ve karaciğer fonksiyonlarında neden olduğu bozukluklardan dolayı obezite ve şeker hastalıklarına neden olur.
  • Vücutta normal şekerler daha farklı işlenirken glikoz şurupları farklı işlenir. Çocuk Hastanesi Oakland Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir açıkmada Glikoz şurubundaki şekerlerin emiliminin bağırsakta daha zor olmaktadır bundan dolayı daha fazla eneji ihtiyacı bulunmaktadır bağırsaklar bu ihtiyacı karşılamak için bağırsak bütünlüğünü sağlamak için barındırdığı enerjilerden kullanmaktadır bu durum ise kolit gibi rahatsızlık türlerine davetiye çıkarmaktadır.
  • Glikoz şurubu içerisinde ne kadar toksin barındırdığını anlamamız mümkün değildir. Bunu bilmesekte bu madde ile ilgili bildiğimiz tek şey sadece şeker moleküllerinden oluşmayan saf bir madde değildir.
  • Glikoz şurubunun kilo aldırmasına neden sağlayanlardan biriside yağ yakımına yardımcı olan “leptin” denilen hormonun salgılanmasına zorluk çıkarır. Bu etki vücut içerisinde sürekli gerçekleşirse hormon senörleri körleşir ve bu hormonunun salgılanması normal zamanda da yavaşlar. Vücut sürekli insülin salgılayıcı için sürekli açlık hissi devam eder. Bunun nedeni olarak da insülin ile alınan gıdaların sürekli depolanması gösterilebilir. Kandaki şeker oranı azalınca vücut kendini aç hissetmeye devam eder.
  • Marketten aldığımız ürünleri kontrol etmemizde büyük fayda bulunmaktadır. Bu maddelerin üzerinde yüksek fruktozlu şeker, glikoz şurubu, mısır şurubu yazıyorsa bu maddelerin yanında yer alan diğer faydalı maddeler glikoz şurubunun zararlarını önlemeye yetmeyecektir. Bundan dolayı bu tarz maddeleri tüketmekten kaçarak sağlığınız için büyük bir adım atabilirsiniz.

 

Şeker Yüklemesinin Zararları İçin TIKLAYINIZ.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir