Avokadonun Zararları

Oldukça lezzetli olan avokadonun faydalı bir meyve olduğunu biliyoruz. Ancak avokadonun zararları da bulunmaktadır. Eğer belli bir miktarın üzerinde avokado tüketilirse sağlığınız için potansiyel tehlikeleri olabilir. Makalemizde avokadonun olumlu ve olumsuz yönleriyle ilgili sağlık uzmanlarının görüşlerini paylaşacağız. İlk önce avokadoyu tanıyarak konumuza hafif bir başlangıç yapabiliriz. Avokado çiçekli bitki ailesinden Orta Amerika ve Meksika ya özgü, içerisinde tek bir tohum bulunduran koyu yeşil renge sahip armudu andıran bir ağaç meyvesidir. Avokado (Persea americana), anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır.

Avokadonun Zararları Nelerdir ?

 • Tüketim miktarına dikkat etmeliyiz. Sağlığa faydaları vardır ama aşırı miktarda tüketildiğinde zararlı olan bir meyvedir.
 • Gebelikte tüketmemeliyiz. Hamilelik Ve Emzirme sırasında avokado tüketiminden kaçının. Çünkü süt üretiminin azalmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca meme bezinin zarar görmesine neden olabilmektedir.
 • Bebeğinizi de etkiler. Eğer emziren anne yüksek miktarda avokado tükettiyse bebekte mide ağrısına sebep olur.
 • Alerjik reaksiyonlar. Aşırı duyarlılığı olan kişilerin avokado yemekten kaçınmaları gerekmektedir aksi takdirde deri reaksiyonlarına ve mide bulantısına maruz kalabilirler.
 • Alerjiniz varsa avokadoyu yiyecekler listesinden çıkarın. Avokado alerjiye sebep olur. Korkunç cilt sorunları oluşumuna, egzama, kurdeşen, aşırı kaşıntı, kırmızılık gibi alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır.
 • Diğer olumsuz etkiler. Avokadoyu tüketen bazı kişiler, grip, felç, mide bulantısı, mide-bağırsak bozukluğu, kusma, migren, ateş, uyku hali ve astım potansiyel tehlikeli durumlardan etkilenebilmektedir.
 • Avokado yağı içeriğinde kanserojen maddeler barındırıyor. Karaciğeri olumsuz etkileyebilecek belirli avokado yağı türleri vardır.
 • Karaciğer problemi olanlar tüketmemelidir. Estragol ve anetol içeren Meksika Avokadosundan kaçınmak gerekmektedir çünkü bu etmenler kanserojen etki göstermektedirler.Eğer karaciğerle alakalı sorun yaşıyorsanız bu meyveden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.
 • Latekse karşı duyarlı olanlar dikkat etmelidir. Vücutta alerjik reaksiyona sebep olan serum antikorlarının artışına sebep olmaktadır.
 • Avokado yüksek kalorili bir meyvedir. Eğer diyetteyseniz çok fazla tüketmemeniz gerekmektedir.
 • Yine alerjik reaksiyonlar. Fazla tüketildiğinde ağızda kaşıntı hissi, şişme gibi dil ve ağız alerjilerine sebep olabilir.
 • Yaralanmalarda ve ameliyat öncesinde tüketmiyoruz. İltihap kurutucu ilaçların etkisini azaltır ve kan incelmesine sebebiyet verir.

Avokadonun Faydaları

Avokado, sayısız sağlık yararı olan besleyici ve çok yönlü bir meyvedir. İşte avokadonun başlıca faydalarından bazıları:

 • Kalp sağlığı: Avokado, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek sağlıklı tekli doymamış yağlar açısından zengindir.
 • Besin değeri yüksek: Avokado, potasyum, K vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve folat dahil olmak üzere birçok temel vitamin ve mineralin mükemmel bir kaynağıdır.
 • Sağlıklı sindirimi destekler: Avokado, sindirim sağlığı için gerekli olan ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilecek lif bakımından yüksektir.
 • Antiinflamatuar özellikler: Avokado, kalp hastalığı, kanser ve artrit dahil olmak üzere birçok kronik hastalıkla ilişkili olan vücuttaki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek antiinflamatuar bileşikler içerir.
 • Cilde iyi gelir: Avokado, cildi beslemeye ve korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri açısından zengindir.
 • Kilo vermeye yardımcı olabilir: Avokado, lif ve sağlıklı yağlar açısından yüksek, nispeten düşük kalorili bir besindir. Bu, kendinizi tok ve tatmin olmuş hissetmenize yardımcı olarak kilo verme diyetine bağlı kalmanızı kolaylaştırabilir.
 • Beyin sağlığını destekler: Avokado, beyin sağlığı ve işlevi için önemli olan tekli doymamış yağlarda yüksektir.

Sonuç olarak avokado, kalp sağlığını iyileştirmek ve sağlıklı sindirimi desteklemekten beyin sağlığını desteklemek ve kilo vermeye yardımcı olmaya kadar çok çeşitli sağlık yararları sağlayabilen besleyici ve lezzetli bir meyvedir. Bununla birlikte, avokadonun kalori ve yağ bakımından da yüksek olduğunu akılda tutmak önemlidir, bu nedenle dengeli beslenmenin bir parçası olarak ölçülü tüketilmelidir.

Avokadonun Besin Değerleri

Aşağıdaki tabloda avokadonun besi değerleri verilmektedir. Tükettiğiniz avokado karşılığında ne kadar spor yapmanız gerektiği bilgiside mevcuttur. İşte avokadonun besin değerleri ve kalori bilgileri:

Avokado besin değerleri
Avokado tropikal bölgelerde yetişen lezzetli bir meyvedir.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Merhaba,
  Afedersiniz ama kaynak yahut araştırma sonuçlarıyla alakalı malumat vermeden nasıl bu zararları tespit ediyorsunuz. okuduğum bazı kaynaklarda bitkinin mesela astıma faydalı olduğu yazıyor. siz tam aksini iddia ederek astıma zararlı olduğunu belirtiyorsunuz.
  beni kaynaklarınız konusunda aydınlatırsanız çok memnun olacağım.

  1. sitemizde yazdığımız zararları genel olarak fazla kullanıldığında oluşan zararlardır ve herkeste aynı sonuç alınacağını hiçbir şekilde söylemiyoruz sadece bilgi amaçlıdır tşkrler olumlu olumsuz yorumlarınız bizi güçlendiriyor

   1. Haftada 1 tuketirim ama son zmanlarda mide bulantisi olmaya basladi neden oldugunu anliyamadm geceb hafta yedigimde mide bulantisi ve kusma oldu bugunde ozellikle yedim ve suanda midem bulaniyor bidaha asla tuketmeyi dusunmuyrm

   2. Bende ilk kez tükettim bende de mide bulantısı ishal halsizlik oldu. Elim kolum kalkmadı. Avakadoyu ezerek püre haline getirip limon sıktım ve bir kaç çatal yedim. Bu belirtiler Avakado dan mı bilemedim. Teşekkürler

 2. DÜN ÇEYREK AVAKADO YEDİM HAFİF BULANTI OLDU.BUGÜN YİNE ÇEYREK YEDİM AŞIRI BİR BULANTI VE MALESEF KUSMA İLE SONUÇLANDI.BİR DAHA DENERMİYİM?HİÇ SANMIYORUM.

 3. Bu siteye bir daha asla bakmam :))
  Her gün avokado yedim uzun 1 süre
  Hiç 1 zararını görmedim çok şükür

  1. Zehra Hanım, her şeyin fazlası zararlıdır. Avakado zararlı olmadığını biliyoruz, fakat her şeyin fazlasının zararı olduğunu biliyoruz.

 4. Kizik 3 yasinda yarim avokadi yedi cok kotu midesini bozdu dikkatlu tuketin tkr asla yedirmem cok koti oldu

 5. Son 1 buçuk aydır 2-3gunde yarım ya da bir tam avokado tüketiyorum öncelikle ellerimde hafif kızarıklık ve kaşıntılarım ara ara oldu fakat bugun 1.5 avokado yedikten sonra ellerim sisti kızardı ve su an aşırı kasıntı mevcut ve tahmin ediyorum ki benim avokadoya alerjim var bir daha tüketmeyeceğim.

 6. Merhaba, tabi ki herkeste aynı tepkiyi göstermez fakat benim de allerjim olduğunu düşünüyorum. Dilimde ve genzimde aşırı bir kaşıntı yapıyor ve hapşırma başlıyorum. Ayrıca midem de zehirlenme etkisine benzer bir tepki oluyor bulantı, başağrısı. Ne yazık ki bu müthiş meyveden faydalanamıyorum..

 7. buaksam çeyrek avokado yedim ve bir anda vücudum çok ağırlaştı hareket edemedim birkaç dakika kendime gelemedim sonra midem bulandı neden böyle oldum lutfen biri bana bilgi verebilirmi?

 8. bende çok avokado tüketirim son 1 haftadır ishal ve mide ağrısı yaptı ara vermek iyi gelecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir