Güneşin Zararları

Güneşin Zararları

 Güneş sisteminin merkezinde yer alan yıldıza güneş ismi verilir. Güneş büyüklük olarak orta büyüklükte bir yıldızdır ve tek başına güneş sistemi kütlesinin çok büyük bir kısmını oluşturur. Dünyadaki yaşamın kaynağı olan güneş çok önemli bir yıldızdır. Güneş yaklaşık olarak 220 km hız ile döner ve güneşin Samanyolu Galaksisi’nin merkezine 26.000 ışık yılı uzaklıkta bulunur. Güneş tamamen sıcak gazlardan meydana gelmiştir ve tüm çevresine hem ısı, hem ışık, hem de radyasyon yayar. Güneş sisteminde yaşanan herhangi bir değişiklik dünya üzerinde hemen fark edilmez. Yaklaşık olarak sekiz dakika sonra güneş sistemindeki aktivite ve yenilikler dünya üzerinde fark edilir. Tüm dünya için en büyük enerji kaynağı olan güneş gelecekteki beş milyar yıl daha aynı şekilde ışık ve ısı vermeye devam edecektir. Ancak bu kadar önemli bir yıldız olan güneşin bazı olumsuz tarafları da bulunur. Peki, nedir bu olumsuz taraflar, güneşin zararları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını maddeler halinde aşağıdaki alanda bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

 

Güneşin Zararları Nelerdir?

  1.  Güneş yanığı etkisi: Güneşin en büyük zararlarından bir tanesi yanıktır. Uzun süre güneş altında kalan cilt güneşten gelen ultraviyole A ve B ışınlarının etkisi ile yanar. Güneş yanığının ne kadar derin olacağı, ne kadar etkili olacağı ve iyileşme süresi tamamen kişilerin vücutlarına göre farklılık gösterir. Ayrıca tüm bu saydıklarımız ne kadar süre güneş altında güneşe maruz kalındığı ile de ilgilidir. Açık renk cilde sahip olan kişiler güneş ışınlarından daha fazla etkilenirler ve güneş yanığı o kişilere daha fazla acı verebilir. Esmer olan kişiler ise güneşten daha az etkilenirler. Güneş yanığına en çok tatil zamanlarında rastlanır. Yazlık bölgelere tatile giden insanların büyük bir çoğunluğu güneş yanığı ile karşılaşmış halde geri dönerler.
  2. Cilt lekeleri: Güneşin zararları arasında sıklıkla görülen durumlardan bir tanesi de cilt lekeleridir. Cilt lekeleri kişilerin vücutlarının bazı yerlerinin koyu, bazı yerlerinin ise açık gözükmesine neden olur. Bunun dışında kan damarları da güneşten etkilendiği zaman çeşitli kızarıklıklara neden olabilir.
  3. Kırışıklıklara etkisi: Güneş ışınlarının başka bir etkisi de kırışıklıklara yol açıyor olmasıdır. Güneş ışınlarına maruz kalan deri zamanından daha önce yaşlanmaya başlar. Bu yüzden mümkün olduğunca güneş ışığına maruz kalınmaması önerilir.
  4. Çillenmeye etkisi: Güneşin zararlarından bir tanesi de vücut üzerinde çillenmelere neden olmasıdır. Bu durum özellikle de açık renk tene sahip olan kişilerde ve açık saçlı olan kişilerde çok daha fazla oranlarda görülür.
  5. Melanom: En önemli, en tehlikeli ve öldürücü deri kanseri olan melanom güneşin sebep olabileceği rahatsızlıklardan bir tanesidir. Deri üzerine koyu renkli ben oluşumu fark edildiği zaman vakit kaybedilmeden bir cildiye uzmanına başvurmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir