Ametist Taşının Zararları

Ametist Taşı Nedir? Zararları ve faydaları nelerdir?

Alternatif tıbbın başvurduğu çözüm yollarından biri de doğal taşlardır. Değerli ve yarı değerli olarak bahsedilen doğal taşlardan bazılarının strese iyi geldiğini söyleyen alternatif tıp savunucuları, bazı taşların ise pozitif enerji verdiğini ve radyasyonu önlediğini de söylemektedirler. Eski çağlardan beri önemli yer kaplayan değerli ve yarı değerli taşlar bazı medeniyetler için yaşam tarzı ve inanış haline de gelmiştir. Örneğin; Hindistan’da eski çağlardan beri negatif enerjiyi çektiği savunulan obsidyen taşı Hintli kadınlar tarafından günümüzde hala kullanılmakta olan bir taş çeşidi olma özelliğini taşımaktadır.

 

Ametist taşı da Eski Yunanlıların inancına göre kişileri sarhoş olmaktan uzak tutardı ve bu yüzden alkol kadehlerinin hepsi ametist taşından yapılırdı. Renksiz olan kayaç kristali kuvarsın, en saf hali ametist mor renklidir. Eski çağlardan farklı olarak ametist, günümüzde daha çok mücevherlerde kullanılan bir taş çeşididir.Peki, geçmişten günümüze kadar gelen ve birçok olumlu etkisinin olduğu söylenilen, ülkemizde de Balıkesir ilinde çıkarılan ametist taşının zararları var mıdır?

 

Ametist Taşının Zararları Nelerdir?

  • Kanser

Laboratuvar ortamında gamma ışınlarına maruz bırakılarak sahip olduğu mor rengin iyice göze çarpar hale gelmesi ametist taşının bazı zararlara sebebiyet verdiği; Türkiye’deki tek gemoloji bilim uzmanı tarafından kaydedilmiştir.

Ametist taşının televizyon ve telefon gibi teknolojik ürünlerin yaydığı gamma ışınını çekme özelliği olduğu bilinmekle beraber, laboratuvar ortamında mor rengi arttırılmış bir ametist taşının hali hazırda gamma ışınına doymuş olmasından kaynaklı olarak yayılan ışınları çekemeyeceği; aksine kendi içerisinde bulunan fazla ışını da yayabileceği uzmanların yaptığı tespitler arasında yer almaktadır.

Bu ışının kansere neden olduğu da kanıtlanmıştır.

Ametist taşının yararları
Ametist kalbe, beyne ve zihne faydalı gelmektedir.
  • Akciğer rahatsızlıkları

Yatak yapımında da ametistin toz hali kullanılır. Bu toz tanelerinin solunum yoluyla akciğere yapışması, akciğerde çok ciddi hasarlara neden olur.

 

Ametist taşının faydaları nelerdir?

 

  • Ametist taşının gamma ışınlarını çektiğini ve sizi bu zararlı ışıklardan koruduğunu belirtmiştik. Burada önemli olan nokta belli bir doyum noktasına ulaşmamasıdır. Doyum noktasına ulaştığında kapasitesinin dışında kalan ışınları tekrar etrafına yayar.
  • Ametist taşı negatif elektrik taşımaktadır. Bu bedeninizde taşıdığınız fazla enerjiyi çekerek zihinsel olarak daha dinç olmanızı sağlayacaktır.
  • Rahatlatıcı etkisi vardır. Öfkeyi yatıştırır.
  • Gözlere ve kalbe faydası vardır.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Teşekkür ederim çok iyi bilgilere sahip oldum. Ben ametist taşının kolyesini aldim bu bilgiler sayesinde zararlarini faydalarini öğrendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir