Ispanağın Zararları

Ispanağın Zararları

Ispanak yüksek besin değerlerine sahip bir gıdadır. ½ su bardağı pişmiş ıspanak günlük A vitamini ihtiyacımızın yüzde 90’nını, demirin ise yüzde 20’sini karşılamaktadır. Eğer aşırı tüketilirse ıspanak da vücudumuz için zararlı bir hale gelebilmektedir.

 

Ispanağın zararları nelerdir?

1-Emilimin zayıflaması: Oksalik asit yönünden zengin olan ıspanak fazla tüketildiğinde kalsiyum ve demiri bağlayarak vücudunuzda emilimini önlemektedir. Bu durumdan etkilenmemek için ıspanak tüketimi sırasında, portakal suyu gibi C vitamini yönünden zengin bir gıda almanız, kalsiyum ve demir emilimine yardımcı olur.

2-Böbrek taşı oluşumu: Böbrek taşı oluşumu olumsuz etkileri arasında önemli yer tutmaktadır. Eğer böbrek taşı sorunlarını hali hazırda yaşıyorsanız ıspanak tüketiminden kaçınmanızda yarar var. Çünkü ıspanak böbrek taşı oluşumuna neden olan ürik asidin artışında etkili maddelerden pürini içermektedir.

3-Dişlerde kumsu his: Ispanak yemek dişlerinizde kumsu, yapışkan bir his bırakır. Bunun nedeni ıspanağın içinde bulunan oksalik asittir. Oksalik asit suda çözünmeyen küçük kristaller içerir. Bu kristaller dişlerinizi iyice fırçalama ile kolayca uzaklaştırılabilir.

4-Mideye zararları: Ispanak yüksek lif içeren bir gıdadır. Bir fincan pişmiş ıspanak 6 gram lif içermektedir. Vücudumuz lifli gıdalara ihtiyaç duymasına rağmen fazla tüketiminde mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Midede şişkinlik, mide krampları ve gaz oluşumu ıspanağın zararları arasındadır. Aynı zamanda yüksek lif içeriği nedeniyle ishale neden olabilmektedir. Bu etkileri en aza indirmek için ıspanak tüketirken su içmeyi deneyebilirsiniz.

5-Alerjik reaksiyonlar: Ispanağın alerjik reaksiyonları nadirdir. Çok nadir olarak yüzde ve ellerde şişmelere neden olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda içerdiği pürin nedeniyle gut hastaları için zararlı olabilmektedir. 4 aylıktan küçük bebekler için ıspanak tüketimi kemik gelişimine zarar verebilir. İyi yıkanmaması durumunda topraktan bulaşan bakteriler ile salgın hastalıklara neden olması da ıspanağın zararları arasındadır.

 

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

  • Ispanak, C vitamini ve demir açısından zengin bir bitkidir. C vitaminin, demir emili yapması nedeniyle lahananın faydası daha da artmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir