Bina Mantolamanın Zararları

Bina Mantolamanın Zararları

Öncelikle mantolamanın ne olduğunu ve ne amaçla yapıldığını anlatmak gerekirse, kısacası binaların ısı yalıtımının sağlanabilmesi için içten ve dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntemle uygulanabilen bir yalıtım sistemidir. Isı yalıtımını sağlamak için yapılan en iyi yöntem mantolamadır. Mantolama sistemlerinde en verimli olan, dıştan mantolama uygulaması olmaktadır. Mantolamanın ısı kaybını engelleme amacı, mevsim şartlarına göre ısı kayıp veya kazancını engellemek için binaların dış cephesinin yalıtım malzemesiyle kaplanmasıdır. Binalar için mantolama işleminin birçok faydası bulunmaktadır. Binayı saran mantolama maddesi, sıcaklık farkından dolayı oluşan çatlakları ve hasarları önlemektedir, yoğuşma riskini en aza indirmektedir, yarı yarıya yakın ısı tasarrufu sağlamaktadır, yoğuşma ve hava akımının dengeli dağılmasını sağlayarak konforlu bir ortamda barınmayı sağlar, binanın dış duvarlarında beton içinde oluşan korozyona karşı bina ömrünü uzatmaktadır. Bu faydalı özelliklerinin yanında bina mantolamananın zararları ne ölçüde etkilidir bunu inceleyelim.

 

Bina Mantolamanın Zararları Nelerdir?

Bina mantolama nedir
Mantolama işlemi tüm binaya yapılmalı.
  • Hava almasının engellenerek, ısı farkı oluşturması: Yalıtım yapılmış binalarda her ne kadar kaliteli olursa olsun, üst solunum yolu hastalıklarını %90’a kadar yakalanma ihtimalini artırmaktadır. Yalıtım sağlanan bina içinde geçirilen zamanlar sonrasına evin içi ve dışı arasındaki sıcaklık farkından dolayı oluşan yüksek nem iltihap ve enfeksiyonlara sebep olarak bu binalarda özellikle yaşlı ve çocuklarının bu sorunlardan etkilenmesine sebep olmaktadır.
  • Mantolama ürünlerinin özellikleri: Kalitesiz malzemelerin kullanılarak yapılmasının yanı sıra mantolama işlemi genellikle straforlar ile yapılmaktadır. Ancak bu strafor denilen ürün, ısıya karşı duyarlıdır ve oldukça kolay tutuşabilen bir maddedir. Bu sebeple evde oluşacak bir yangını kolayca büyümesine yardımcı olur ve malzeme de deforme olur.
  • Mantolama işleminin bina yapımından çok sonraki sürede yapılması: Binanın yaşına bakılmaksızın mantolama işleminin yıllar sonra gerçekleştirilmesinde birtakım sorunlar daha doğrusu oluşan herhangi bir yarar bulunmayacaktır. Örneğin etrafında boş daireler bulunan bir eviniz varsa, kullanacağınız ısınma aletlerinin herhangi bir yararı olmayacak, aksine ısının yükselmesiyle sadece üst katınızdaki dairenin ısınmasına katkı sağlayacaktır. Bu gibi durumlarda mantolamanın hiçbir etkisi olmayacaktır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir