Depremin Zararları

Deprem Nedir?

Yer kabuğunun bazı bölgelerinde birçok faktör nedeniyle çatlaklar oluşmuştur. Fay hattı büyük kara kütlerinin oluşmasına neden olmuştur. Bu kara kütleri ise magmanın üzerinde hareket halindedir. Zaman zaman bu kütleler birbirinden uzaklaşabilir ya da yakınlaşabilir. Deprem de kısaca açıklamak gerekirse yer kabuğunun içinde bazı kırılmalar meydana gelir ve kırılmalar ani titreşimler halinde yeryüzüne çıkar ve bu titreşimlerin de yayılarak geçtikleri ortamı sarsma olayına deprem denir. Doğal afetler içerisinde belki de en ürkütücü olanı depremler ülkemizde sıkça yaşanmaktadır.

 

Depremin Zararları Nelerdir?

  • Can Kayıpları ve Yaralanmalar: Depremin doğrudan etkilediği unsurlardan biri de insanlar ve diğer canlılardır. Çok şiddetli depremler sonucunda binaların yıkılması gibi birçok etki nedeniyle insanlar zarar görür. Bazı kişiler sadece yaralanmalar ile bu felaketi atlatırken bazı insanlar ise ne yazık ki hayatlarını da kaybetmektedir. Şiddeti düşük olan depremlerde bu duruma çok rastlanmıyor, ancak şiddeti yüksek olan depremlerde binlerce hatta milyonlarca insan hayatını kaybedebiliyor.
  • Alt Yapı Hasarları: Depremi engellemek insanların elinde olmasa da zararı en aza indirmek için iyi bir alt yapı çalışması yapılabilir. İnsanların da ölümlerine ya da yaralanmalarına sebep olan da depremin bir sonucu olarak binaların yıkılmasıdır. Ayrıca bu durum uzun sürede ise deprem mağdurlarının da evsiz kalmalarına sebep olur. Etkisi geniş olan depremler daha çok binaya hasar verir ve bu binaların tekrar inşa edilmesi de oldukça zordur. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için yapılan binaların sağlam yapıda olması gerekmektedir.
  • Haberleşme ve Ulaşım: Depremlerden sonra meydana gelen sorunlardan bir diğeri ise ülke içindeki haberleşme ve ulaşım alt yapılarının çökmüş olmasıdır. Çoğu depremden sonra özellikle deprem bölgesine ulaşmak zorlaşır ya da hiçbir haber alınamaz. Bu da bu bölgeye yapılacak yardımların yerine ulaşmasını engeller ve yine dolaylı olarak insan kayıplarına neden olur.
  • Hizmet ve Üretim Aksaklıkları: Depremden sonra yine yaşanan insan kayıpları, insan yaralanmaları ve bunların yanında da binalarda oluşan hasarlar nedeniyle hizmette ve üretimde uzun süre aksaklıklar meydana gelir.

Doğa olayı olarak deprem de insanların güvenerek üzerinde gezdiği toprağın da sarsılmaz olmadığı ve üzerinde bulunan yapılara zarar verebilen bir olaydır. Depremin nasıl oluştuğunu, nerede oluştuğunu ve etkisinin ne kadar büyük bir alana yayıldığını inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Deprem bilindiği üzere yeryüzünde birçok canlıya ya da yapıya zarar verebilecek bir doğa olayıdır. Depremin etkilerini en aza indirmek için depremin neden olabileceği tüm zararların farkına varılmadı ve depremin zararları tanınıp bunlara karşı önlemler alınmalıdır.

 

Ansızın gelen depremler hiç ummadığımız anda meydana gelebilir ve bizi hazırlıksız yakalayabilir. National Geographic belgeselinde deprem anında çekilen görüntülerin bir derlemesini sizlerle paylaşıyoruz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir