Gürültünün Zararları

Gürültünün Zararları

 Kısa bir tanım olarak gürültü, insanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratan ve hoşa gitmeyen seslere verilen isimdir. Gürültü, günümüzde yaşamış olduğumuz çevrenin kalitesini doğrudan etkileyen ve buna bağlı olarak insan sağlığını önemli derecede tehdit eden faktörlerden bir tanesi durumuna gelmiştir. Ses nesnel bir kavram olduğu için kişiden kişiye değişmez ancak gürültü kişilere bağlı olarak değişebilir. Örneğin bazı kişilerin hoşuna giden bir müzik, bazı kişilerin hoşuna gitmez ve o kişiler için bir gürültü kaynağı olmuş olur. Gürültünün olması için mutlaka insan kaynaklı sebeplerin olması gerekmez, uçak ve tren gibi gürültü kaynakları da bulunur. Gürültünün insanlar üzerinde bıraktığı birçok olumsuz etki bulunur. Bu olumsuz etkiler nelerdir, gürültünün zararları nelerdir, tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki alanda bulabilirsiniz.

 

Gürültünün Zararları Nelerdir?

  1.  İşitmeye etkisi: Gürültünün insanlar üzerindeki en büyük etkilerinden bir tanesi işitmeye engel olmasıdır. Sürekli olarak gürültülü ortamlarda bulunan insanlar karşı taraftan duymak istedikleri şeyleri rahat bir şekilde işitemezler. Diğer insanlar arasında rahat bir iletişimin kuruluyor olamaması insanların algılamalarını da aksatmaktadır. Gürültü ile birlikte algılama olumsuz yönde etkilenmiş oluyor.
  2. Psikolojik etkisi: Gürültünün zararları arasında oldukça önemli olan konulardan bir tanesi de psikolojik sorunlara neden olmasıdır. Çünkü sürekli olarak gürültülü ortamda bulunan kişilerin zamanla psikolojilerinde farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Düşünce olarak rahat olmadıkları için psikolojik açıdan olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Gürültünün diğer olumsuz psikolojik etkileri yorgunluk, tedirginlik, korku ve zihinsel etkilerde yavaşlamadır. Gürültü bazen karakter değişikliklerine bile neden olabilir. Bu konuda eğilimi olanların hızla hastalıklarının ilerlemesine neden olabilir ve sonuç olarak kişilerin çabuk sinirlenmelerine ve kızmalarına neden olabilir.
  3. İş Performansını azaltması: İş performansının yüksek olması için kişilerin rahat ve sakin bir kafa ile çalışmaları gerekir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı gürültüye maruz kalan kişiler işlerine odaklanamazlar ve bu yüzden iş konusundaki performanslarında düşüş meydana gelir.
  4. Fizyolojik etkisi: Gürültü göz bebeğinin büyümesi, kalp atışının ve kan basıncının hızlanması ve çeşitli kas gerilmelerine de sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir