Mikrodalga Fırının Zararları

Mikrodalga Fırının Zararları

Mikrodalga fırın, içerisinde üretilen elektromanyetik dalgalar sayesinde soğuk gıdaların ısıtılmasında kullanılan elektrikli bir araçtır. Daha önce pişmiş gıdaların ısıtılmasında ve hızlı ve kolay pişebilecek sebzelerin pişirilmesinde kullanılabilirler. Bu fırınların günümüzde hemen hemen her evde bulunması mikrodalga fırının zararlarını arttırmaktadır. Gıda üzerinde kullanılmaları da hormonal bozukluk, beyin hasarı, yetersiz beslenme gibi sorunlar meydana getirebilmektedir.

 

Mikrodalga fırının zararları nelerdir?

Mikrodalga fırın zararları
Mikrodalga
  • Düzeltilemez etkilere neden olabilir: Mikrodalga fırınlar beyinin elektrik sisteminin bozulmasına neden olurlar. Sürekli kullanımları sonucu beyin hasarına neden olabilirler. Erkeklerde ve kadınlarda, mikrodalgadan etkilenen gıdalar hormonal değişikliklere neden olabilirler. Mikrodalgaya maruz kalmış gıdalar uzun sürede yavaş yavaş kalıcı etkilere neden olur. Kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığı azaltabilir ve kısırlığa neden olabilirler.
  • Kansere neden olabilir: Sebzelerde bulunan mineraller mikrodalga fırınlarda pişirildiklerinde kanserojen içeriklere dönüşürler. Bu nedenle mikrodalgaya maruz kalmış ürünlerin tüketimi mide ve bağırsaklarda kanserli tümörlerin oluşumuna neden olabilmektedir. Şu anki dönemde meydana gelen bu tarz kanser oluşumlarının başlıca nedenlerinden birisi de mikrodalga fırınlardır. İnsan kanı uzun süre mikro dalga ile pişirilen ürünlerin tüketilmesi sonucu kansere neden olan hücreler üretebilir.
  • Zihinsel sorunlar: Mikrodalga fırınların kullanımı konsantrasyon kaybı, zeka geriliği, duygusal istikrarsızlık ve hafıza kaybı gibi sonuçlara neden olabilirler. Gıdaların tatsızlaşması ve ısıtıldıkları zaman besleyici içeriklerini kaybetmesi de mikrodalga fırının zararları arasındadır. Tahıl ve süt içerisindeki amino asitleri kanserojen hale dönüştürürler. Bir etin ısıtılması sonucunda et proteinlerin büyük kısmını kaybeder. Aynı zamanda viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücut direncinde düşüşe neden olurlar.
  • Mikrodalga sızıntısı: Bu tür fırınlardan sızan mikrodalga ışınlar, özellikle vücudun en hassas bölgelerinden biri olan gözleri de ciddi bir şekilde etkileyebilir.
  • Mikrodalga fırınlar insan vücudunda kolesterol seviyelerinin yükselmesine neden olabilirler.
  • Mikrodalga fırınlar kandaki beyaz kan hücrelerinin sayılarının azalmasına neden olurlar.
  • Mikrodalga fırınların kullanımı anemik eğilimi olan kişilerin mikrodalgada ile etkileşen gıdaları tüketmeleri sonucu kandaki hemoglobin değerleri hızla azalabilir.
  • Mikrodalgada ısıtılan ürün yapısal olarak hızlı bir şekilde parçalanır ve besin değerlerini kaybeder.
  • Mikrodalgalar gıdaların içerisindeki su moleküllerini titreştirir ve ısınmasını sağlar fakat bu durum su moleküllerinin yapısının bozulmasına ve kanser oluşumuna neden olur.
  • Mikrodalga besin faydalarını azaltmanın yanı sıra gıdalardaki antikorların da ölmesine neden olur. Ayrıca gıda ile birlikte insan vücuduna alımı sonucu ciddi hastalıklar oluşturabilecek bakterilerin oluşumuna neden olur. Görüldüğü gibi mikrodalga fırının zararları o kadar ciddi boyutlardadır ki faydalı olabilecek durumlarını gölgede bırakmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir