Ağdanın Zararları

Ağdanın Zararları

 

İstenmeyen tüylerden ve kıllardan kurtulmanın yollarından birisi olarak ağda gösterilebilir. Son dönemde birçok yeni seçenek de çıksa hem ekonomik açıdan uygunluğu hem de belirgin bir zararının olmaması sebebiyle ağda tercih edilmektedir. Özellikle bayanlar istenmeyen tüylerden ve kıllardan kurtulma ihtiyacı hissederler. Bu doğrultuda uyguladıkları ağda ile tüylerden ve kıllardan kurtulurken kıl köklerinin de incelmesini sağlarlar. Böylece tüyler ve kıllar daha uzun süre sonra çıkmaya başlarken daha kolay kopma özelliği edinirler. Ağda bantları tamamen doğal malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Yapışkan kısım çam reçinesi kullanılarak elde edilir. Çam reçinesi önce ısıtılır. Sonrasında da sıvı bir kıvama gelen reçine özel bir bandın üzerine uygulanarak ağda bantları elde edilir. Bayanlar ihtiyaç duydukları bölgelerini bu bantları yapıştırdıktan belirli bir süre sonra bantları hızlı bir şekilde çekerek tüylerden kurtulabilirler.

 

Ağdanın Zararları Nelerdir?

  1. Yüksek seviyede acı: Bayanlar kendilerini bunu yapmakta mecbur görseler de ağda esnasında duydukları acıya katlanmaları oldukça zor olur. Olumsuz etkileri arasında gösterilebilecek bir unsur olan acı, ağdanın uygulandığı bölgeye ve tüy miktarına göre önemli oranda değişiklik göstermektedir.
  2. Yara ve yırtıklar: Ağdanın uygulandığı bölgede tüy köklerinde yaralar ve yırtıklar meydana gelebilir. Eğer bu yaralar önemsenmez ise ileride iltihap kapabilir ve daha büyük sorunlara dönüşebilir.
  3. Şeker hastalarına zararlıdır: Şeker hastalarının yaraları diğer kişilere göre daha zor kapandığı için ağdanın zararları şeker hastaları üzerinde daha fazla etkilidir. Bu sebeple şeker hastalığı olan kişilerin ağda yapmaktan kaçınmaları gerekir.
  4. Güneş lekeleri: Ağda yapılan bölgelerde ölü deri de ağda esnasında vücuttan ayrılabilir. Bu durumda bronzlaşma esnasında da vücutta lekeler meydana gelebilir. Vücuttan ölü derilerin koptuğu bölgelerde farklı renklerde bronzlaşmalar meydana gelir.
  5. Cildi sarkıtabilir. Bu durum tamamen ağda yapma tekniğiyle alakalıdır. Sağdan sola, yukarından aşağıya çekilerek yapılan ağda özellikle bacak içlerindeki deri gerdirilmeden yapılırsa ileride sarkmalara neden olabilir. Cildin bazı bölgelerinde ağdanın hangi yönde yapılması gerektiği iyi bilinmelidir.
  6. Bazı bölgelere ağda yapılmamalıdır. Çıban, sivilce ve ben olan bölgelere ağda uygulanmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir