Epilasyonun Zararları

Epilasyonun Zararları

 İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de epilasyondur. Lazer epilasyon vücudun farklı bölgelerine uygulanabilir. Hem erkeklerin hem de bayanların faydalanabildiği lazer epilasyon son yıllarda sıklıkla kullanılan uygulamalardan bir tanesidir. Kıl köklerinin tamamen yok edildiği lazer epilasyon sistemi göz kapakları hariç vücudun birçok bölgesine rahatlıkla uygulanabilir. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en güvenilir yollarından bir tanesi olan lazer epilasyon cilde zarar vermeden direkt olarak kıl köklerini yok etmek için yapılır. Lazer epilasyon sırasında kişiler belirgin bir ağrı hissetmezler ancak az da olsa hafif bir yanma hissi olabilir. Bu durum da kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Uzun yıllardan bu yana kullanılan lazer epilasyonun kişiler üzerinde bıraktığı bazı zararlar bulunur. Peki, lazer epilasyonun zararları nelerdir? İnsan vücudu üzerinde ne gibi bir etkisi bulunuyor. Tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki alandan öğrenebilirsiniz.

 

Epilasyonunun Zararları Nelerdir?

  1. Sivilce oluşumuna etkisi: Lazer epilasyon her insanda aynı etkiyi göstermez. Cilt renk tonu açık renk olan kişilerde işlemden sonra sivilce oluşumu olabilir. Bu sebepten dolayı açık renkte cilde sahip olan kişilerin lazer epilasyon yöntemini yaptırmamaları, eğer yaptırmaları gerekiyorsa da mutlaka bu konuda dikkatli olmaları ve gereken önlemleri almaları gerekir. Aksi halde epilasyon işleminden sonra işlem yapılan bölgede yoğun bir sivilce oluşumu meydana gelebilir.
  2. Deri üzerideki olumsuz etkileri: Deri üzerinde yanık ve leke durumu her hastada aynı tepkiyi göstermez. Bazı hastaların derileri üzerinde çeşitli lekeler ve yanıklar meydana gelebilir. Deride leke ve yanık oluşumuna neden olan en büyük etken dozla ilgili yapılan yanlışlardır. Dozun normalinden fazla verilmesi, ya da normalinden az verilmesi bazı vakalarda lekelere ve yanıklara neden olabilir. Lazer epilasyon işleminden sonra bu şekilde yan etkilerden etkilenmemek adına kişilerin işlemden belirli bir süre önce solaryumdan ve güneş ışınlarından uzak durmaları gerekir. Bu lekelerin oluşmasına neden olan etkenlerden bir tanesi de işlem sırasında kullanılan cihazların uygunluğudur. Uygun olmayan ortamlarda uygun olmayan cihazların kullanılması bazı vakalarda deri üzerinde lekelere neden olur.
  3. Kaşıntı yapma durumu: Lazer epilasyon işlemlerinin sonucunda yayın olarak görülen epilasyonun zararları arasında kaşıntıda bulunur. Genellikle kızarıklık olarak başlayan yan etkiler zamanla kaşıntıları da beraberinde getirir. Cildi normal insanlara göre daha hassas olan kişiler bu kızarıklıklardan daha fazla etkilenirler ve epilasyon yapılan bölgedeki kaşıntı çok daha fazla olur. Ancak lazer epilasyon sonrasında karşılaşılan bu durum çoğu zaman normal olarak karşılanır ve birkaç içerisinde bu kaşıntılar ortadan kalkar.
  4. Sedef hastalığını arttırma riski: Epilasyonun zararları arasında oldukça önemli olan maddelerden bir tanesi de sedef hastalığı ile ilgilidir. Lazer epilasyon uygulaması sedef hastalığı olan kişilerin hastalıklarının daha fazla ilerlemesine neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir