Afgan Otu Zararları

Afgan Otunun Zararları

 Afgan otu esrar çeşitlerinden bir tanesidir ve tehlikeli bir maddedir. Ot şeklinde biten bu bitki Türkiye’de Mersin ve Hatay başta olmak üzere İzmir’in Ödemiş ve Samsun’un Bafra bölgelerinde yetiştirilir. Ülkemizde diğer esrar çeşitlerinde olduğu gibi afgan otunun kullanımı da yasaktır. Ancak bazı alanlardaki kullanımı için denetimli bir şekilde ekimi yapılır. En çok tıp ve sanayinin bazı kollarında afgan otu kullanılır. Çok uzun yıllardan bu yana biten afgan otunun çeşitli zararları bulunur. Bu yüzden yasal olarak da yasak olan afgan otundan uzak durmak gerekir. Afgan otunun zararları konusunda bahsedebileceğimiz çok sayıda madde bulunur. Bu maddelerin tamamını aşağıdaki kısımda bulabilirsiniz.

 

Afgan Otunun Zararları Nelerdir?

 Bağımlılık: Afgan otunun en önemli zararı tabi ki bağımlılık yapıcı özelliğinin olmasıdır. Belirli bir süre kullanıldıktan sonra bağımlılık yapan bu madde kişileri daha farklı esrar kullanmaya itebilir. Bağımlılık kazanıldıktan sonra ise daha farklı esrarları kullanma isteği olabilir ve çok daha ciddi olan hastalıklar ortaya çıkabilir.

  1. Korku ve panik durumu: Keyif verici bir madde olsa da afgan otunu kullandıktan sonra kişilerde belirli bir süre korku ve panik durumu ortaya çıkabilir. Bu durumda yapılabilecek fazla bir şey yoktur.
  2. Baş dönmesi etkisi: Afgan otunun zararları konusunda önemli olan konulardan bir tanesi de baş dönmesi etkisinin olmasıdır. Baş dönmesi etkisinin yanında kişilerde bağ ağrısı rahatsızlığına da sebep olabilir.
  3. Kanser riski: Afgan otunun en büyük zararlarından bir tanesi de kanserdir. Uzun süre boyunca afgan otu kullanımı ileride başta akciğer kanseri olmak üzere pek çok kanser riskine yakalanma ihtimalini arttırır. Bu yüzden ülkemizde zaten yasak olan afgan otunun kullanılması sağlık açısından çok tehlikelidir.
  4. Kalp hastalıkları riski: Afgan otu kullanmak kalp hastalıklarını da arttırır. Başta kalp krizi olmak üzere birçok kalp rahatsızlığına neden olur.
  5. Kronik rahatsızlıklar: Bronşit, astım ve farinjit gibi kronik rahatsızlıklar ile ilgili de zararları bulunur. Uzun süre afgan otu kullanımı kişilerin yukarıda bahsettiğimiz hastalıklara daha çabuk yakalanma olasılığını arttırır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben 5:_6 yildir uyusdurucu bagimlisiyim ve uyusdurucunun hicbir faydasi.i goremedim sieze tsvsiyem uzakdurun uyusdurucuyunun iyisi yokdur uyusdurunun hepsi bagimlik yapar uzakdur sakin ha xusme,..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir