Extacy Zararları

Extacy Nedir?

Extacy insanlarda halüsinasyon görmeye neden olan bir tür sentetik uyuşturucudur. Piyasada hap ya da tablet şeklinde bulunur.  Günümüzde gençler arasında ne yazık ki uyuşturucu madde olarak kullanılmaktadır. Extacy kullananlar extacynin zararları olmasına rağmen bunları göz ardı ederek eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Extacy hap alındığı zaman etkileri 20 ile 60 dakika arasında görülmeye başlar. Beliren etkileri arasında da aşırı enerjiye bağlı olarak canlılık ve hareketlilik oluşmaktadır. Bunun yanında ise güven duygusunda artma ve karşı cinse duyulan ilginin artması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Ayrı algı değişikliği de gözlenen etkileri arasındadır. Uyuşturucuların hepsinin ayrı ayrı zararları olmasına rağmen extacy de birçok zarar barındırmaktadır.

Extacy Zararları Nelerdir?

  • Halüsinasyon: Merkezi sinir sistemi uyarıldığı için extacy tüketen insanda hap etkisini göstermeye başladığı andan insanlar halüsinasyon da görmeye başlarlar.
  • Koordinasyon Bozukluğu: Extacy hapı kullanan insanlar hem kullandıkları sırada hem de hap almadıkları zamanda koordinasyon bozukluları gözlemlenmektedir. Bu gibi durumlar da bu hapı kullanan insanların araba kullanmaya kalktıklarında ölümle sonuçlanabilecek kazalar yapmalarına neden olabilir.
  • Ağız Kuruluğu: Kişi extacy aldığı zaman ortaya çıkan ilk belirtilerden biridir.
  • Depresyon: Extacy hapı kullanan kişiler ilk başta kendileri oldukça mutlu ve güçlü hissediyor. Etraflarındaki tanımadıkları insanlara bile yakınlık hissettikleri için kendilerini sosyal ve mutlu hissediyorlar. Ancak bu hapın etkileri geçtikten sonra ise kişi kendisini oldukça mutsuz hissediyor ve uzun süre kullanan extacy bağımlılarında depresyon belirtileri başlayabiliyor.
  • Cinsel Sorunlar: Yine extacy zararları arasında bulunan insanlara yakınlık duyma etkisinden kaynaklanan cinsel istektir. Hapın etkileri arasında yer alan cinsel istek insanları fuhuş gibi kötü yollara itebilmektedir. Uzun süre kullananlarda ise iktidarsızlık ve sertleşme sorunları da meydana gelmektedir.
  • Cilt Rahatsızlıkları: Kısa süreli olmasa da uzun süreli kullanımlarda extacy kullanıcılarında birçok farklı cilt sorunu meydana gelmektedir. Öncellikle extacy etkisini ciltte tahriş olarak gösteriyor. Ardından da ciltte yaralar oluşmaya başlıyor. Ciltte erken yaşlanma da extacy hapının bilinen zararları arasında yer alıyor. Ayrıca bağımlıların cilt kanserine yakalanma ihtimalleri de oldukça yüksek oluyor.
  • Bağımlılık: Her uyuşturucu maddesinin zararları arasında yer alan bağımlılık, extacy zararları arasında da başlarda yer alıyor. Kişi kendini hapı alırken mutlu hap olmadan mutsuz hissettiği için hapa olan eğilimi artıyor ve bağımlı olabiliyor. Bunun yanında da haptan kurtulmuş olunsa bile tekrar kullanıldığında bağımlılık nüksedebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir