Ertesi Gün Hapı Zararları

Ertesi Gün Hapı Zararları

Birçok çiftin korunma yöntemi olarak algıladığı ancak asla korunma yöntemi olarak kullanılmaması gereken ertesi gün hapı aslında, çiftlerin korunmadan cinsel ilişkiye girdiklerinde ya da kullanılan farklı korunma yöntemlerinin işe yaramadığının anlaşıldığı durumlarda cinsel ilişkiden sonra kullanılan ve kadının gebe kalmasını engelleyen bir haptır. Ertesi gün hapları oldukça yüksek miktarda hormon içerirler ve bu sebepten dolayı herhangi bir şekilde korunma olmadan girilen bir cinsel ilişkiden sonra maksimum yetmiş iki saat içerisinde alınması gerekir. Hap içerisinde bulunan hormonlar ise östrojen ve progesteron hormonlarıdır.  Girilen cinsel ilişkiden sonra erkekteki sperm kadındaki yumurta ile birleşmiş ise döllenme gerçekleşmiş olan yumurtanın rahim içinde tutulmasının engellenmesi ertesi gün hapları sayesinde olur. Ertesi gün hapları cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa o kadar daha etkili oluyor. Birçok kadının tercih ettiği ve kullandığı ertesi gün hapının kişiler üzerinde bıraktığı bazı zararları da bulunuyor. Peki, ertesi gün hapı zararları nelerdir? Bu konudaki bilgileri aşağıdaki alanda bulabilirsiniz.

 

Ertesi Gün Hapının Zararları Nelerdir?

  1. Göğüslere hassasiyet: Ertesi gün hapı kullanan kişilerde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan bir tanesi de göğüslerde yaşanan hassasiyettir. Bu etki genellikle ertesi gün hapının alınmasından yaklaşık olarak kırk sekiz saat sonra yavaş bir şekilde ortadan kaybolmaktadır.
  2. Adet düzenine etkisi: Ertesi gün hapı zararları arasında oldukça önemli olan konulardan bir tanesi de adet düzeni ile ilgilidir. Ertesi gün haplarının yüksek miktarda kadınlık hormonu içerdiğini üst kısımda da belirtmiştik. Bu kadar yüksek oranda kadınlık hormonu içermesinden dolay ertesi gün hapı kullanan kadınların adetlerinde geçici olarak düzensizlikler ortaya çıkabilir. Hatta bazı kişilerde lekelenme tarzında olan kanamalar gelişebilir. Düzenli olarak görülen adet kanaması ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra birkaç gün önce ya da sonra gerçekleşebilir. Ayrı bir etki ise yeni bitmiş olan bir adet kanamasının çok kısa bir süre sonra yeniden gelmesidir. Ayrıca sürekli olarak gelen adet kanamasının miktarında belirgin bir artış ya da azalma da ertesi gün hapının adet düzenini etkileyen yan etkilerindendir. Tüm bu etkiler ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra sıklıkla karşılaşılan etkilerdir.
  3. Diğer semptomlar: Ertesi gün hapının en yaygın zararlarından ya da etkilerinden birkaç tanesi de baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, karın ağrısı ve halsizliktir. Ertesi gün hapı kullanan birçok kadında bu belirtilerin bir ya da birkaç tanesi birlikte görülebilir. Ancak bu etkilerin tamamı uzun süreli değildir, ertesi gün hapının kullanıldığı günden sonra birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolur.
  4. Sürekli olarak kullanılmamalı: Ertesi gün hapı sürekli olarak kullanılabilecek bir hap değildir. Bu yüzden korunmasız her ilişkide sonra kullanılmamalıdır. Aksi halde vücudun hormonal dengesini alt üst edebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir