Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Ve Zararları

Doğum Kontrol Hapı Nedir ?

         Doğum kontrol  hapı gebeliği önlemek için kullanılan bir yöntemdir. Ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları doğru  kullanıldığında hamileliği  % 99 oranında önler. Ağız yoluyla alınacak olan doğum kontrol hapları kullanıldığı süre icerisinde içinde bulanan hormanlar sayesinde yumurtlama sürecini geçici olarak durduracaktır.  Ancak, doğum kontrol hapları, HIV (AIDS‘e yol açan virüs) gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.  Virüslerden korunmak için alınacak en güvenli önlem kondom kullanmak olacaktır.Kondom kullanıldığında cinsel yolla bulaşan hastalıklara engel olabilirken, doğum kontrol haplarının böyle bir işlevi yoktur.(1)

Doğum Kontrol hapları güvenli midir?

Çoğu kadın bu hapları güvenli bir şekilde kullanabilir. Fakat meme kanseri olanlar ve hamilelik şüphesi olanlar bu tür hapları kullanmaktan kaçınmalıdır.(2)

Doğum Kontrol Hapı Ne zaman Korumaya Başlar ?

Hapları kullanmaya başladığınız ilk aydan itibaren sizi gebelikten korumaya başlar. Ancak daha güvenli olması için doktorlar genellikle ilk ay kondom veya başka bir gebelik engelleyici yöntemin kullanılmasını tavsiye ediyor. Bir ay geçtikten sonra sadece doğum kontrol hapına güvenebilirsiniz.

21 günlük/tablet hap kullanımı:

Eğer 21 günlük tabletleri kullanıyorsanız dikkat etmeniz geren iki önemli unsur var. Bunlardan birincisi her gün aynı saatte tablet kullanmanız. İkinci kural ise 21. günden sonra 7 gün ara vermek ve 8. gün yine hapları kullanmaya devam etmektir.

Adetin ilk günü ilk kutuya başlanır. İlk aldığınız haptan itibaren 21 adet hap ara vermeden bitirilir. 21 adet hap bittikten sonra 7 gün ara verilmelidir. Ara verdiğiniz bu 7 gün içerisinde adet dönemi başlayacaktır. Bu aşamada adetin başladığı güne aldırmadan 7 gün hap almayı kesmelisiniz. 8. gün başladıktan sonra yine 21 gün boyunca her gün aynı saatte ilaç almaya devam edin. Ve yine 7 gün ara verin. (3)

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı ?

         Eğer haplar zamanında kullanılmazsa etksini de kaybedecekir. Eğer ilaç gereken zamanda alınmazsa, hatırladığınız ilk anda hemen ilacınızı içmelisiniz. Eğer ikinci günde ilaç almayı unutacak olursanız iki adet ilaç alınız. Daha sonra normal programınıza devam edin. Eğer herhangi bir nedenle daha uzun süre boyunca hapı alamadıysanız doktorunuza başvurun.

Doğum Kontrol Hapının Zararları Ve Yan Etkileri  Nelerdir ?

DOĞUM KONTROL HAPI (2)

Kaynak: (Bknz.)

Yan Etkileri

 • Mide bulantısı,
 • Fazla kilolar,
 • İlk üç aylık dönemde ara ara yaşanan kanamalar,
 • Hassasiyet ,
 • Fakat bazı belirtiler büyük önem taşımaktadır. Karın ağrısı (mide ağrısı), göğüs ağrısı, baş ağrısı (şiddetli), göz problemleri (bulanık görme), bacaklarda oluşan şişlikler çok ciddi problemlere neden olabilir. Yaşan bu tarz problemler, karaciğer hastalığı, safra kesesi hastalığı, felç, kan pıhtılaşması, yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi ciddi hastalıkların işareti olabilir. Eğer böyle bir yan etkiyle karşılaşırsanız derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.

Zararları

 • Kilo: Özellikle kalça ve göğüs bölgelerinde sıvı tutulduğu ve bunun kiloya neden olduğu anlaşılmıştır. Kullanılan ilaçlar ve kilo dalgalanmaları tuturlılık göstermektedir.(4)
 • Baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs bölgelerinde hassasiyet: İlaçlar kullanıldığında bu tarz yan etkiler çoğu kişide meydana gelmektedir.(5)
 • Kanda pıhtılaşma eğilimi olabilir.
 • Rahim ağzı kanseri riskini artırır. Bu yüzden çok kısa zaman aralıklarında olmasa da 2 veya 3 yılda bir gerekli kontrollerin yaptırılması gerekir.
 • Nadir rastlanan bir durum olsa da iyi huylu karaciğer kanserinin artırabilir.
 • 35 yaşında büyükler ve sigara içenlere doğum kontrol hapı kullanmaları önerilmemektedir.
 • Migreni olan kişilerde daha büyük ağrılara sebebiyet verebilir.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. 21 günluk adet duzensizligi icin kadin doğum haplari kullandım göğsümde agrili ve büyüdüğünü hissettim bunun yanında kiloda cok aldim nedeni ilactan olabilir mi

 2. Adetim duzensizdi iki bucuk ay kontrol hapi kulandim iki aydirda birakmisim hamile kalmak istiyorum ama olmuyo hapin etkisi gecmemismidir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir