AIDS Hastalığının Zararları

AIDS Hastalığının Zararları

Herkesin korkulu rüyası olan aids nedir?  AIDS bir kısaltma olup “Acquired Immune Deficiency Syndrome” (edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Hem erkekte hem de kadında görülebilen AIDS her yaşta ortaya çıkabilmektedir

İlk olarak Amerika’da 1985 yılında ortaya çıkan AIDS hastalığı ülkemizde de kısa bir süre sonra yayılmıştır. En çok İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi turistik bölgelerde görülmektedir.

Aid'sin zararlari
Hiv virüsünün sağlık açısından birçok zararı bulunuyor.

AIDS Hastalığını Zararları

 1. İştahsızlık: AIDS hastalığını belirtisi olan iştahsızlık zaten bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerin daha da halsizleşmesine neden olmaktadır.
 2. Kilo kaybı: İştahsızlığın beraberinde getirdiği kilo kaybı vücut direncini oldukça düşürmektedir.
 3. Enfeksiyon: AIDS hastası olan bir bireyin enfeksiyona yakalanması durumunda HIV virüsünden dolayı zayıflayan bağışıklık sistemi daha fazla savaşamaz hale gelir ve tamamen kendine kapatarak ölüme neden olabilmektedir.

 

HIV virüsü 3 yolla sağlıklı bireylere bulaşmaktadır:

 • Kanında bu virüsü taşıyan bireyle cinsel ilişkiye giren sağlıklı bireyin de bu virüsü kapması oldukça yüksektir.
 • Gebe kalan HIV virüslü bir kadının bebeği doğduğunda bu virüsü taşıyabilir.
 • Üçüncüsü ise AIDS hastası olan kişiden kan yoluyla bulaşabilmektedir.

 

AIDS hastalığının belirtileri:

 • Ateşin yükselmesi, iştahsızlık, kilo kaybı, vücudun bazı bölgelerinde oluşan yaralar, gece terlemeleri, akciğer hastalıklarının belirmesi gibi birkaç şikayet ile özetlenebilir. Fakat bu belirtilerin hepsi görülmeyebilir. Kişide birkaç tanesinin olması bu hastalığın varlığının olduğunu düşündürmesi için yeterlidir.
 • AIDS hastalığından şüphelenen kişiler zaman kaybetmeden bir hekime görünerek gerekli testleri yaptırmalıdırlar.
 • AIDS hastalığının kesin tedavisi bulunamamakla beraber birkaç ilaç sayesinde hasta olan kişinin daha uzun süreli ve rahat yaşam sürdürebilmeleri mümkündür.

 

Aids’ten Korunmanın Yolları:

 • En önemli korunma yolu cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmanız olacaktır.
 • Aids hastalığı en çok cinsel yolla bulaşıyor. Bu yüzden partnerinizi iyi tanımalı, sağlıklı bir birey olduğundan emin olmanız gerekir.
 • Hiv virüsü taşıyan kişilerle temasta bulunulmaması en sağlıklı seçenek olacaktır. Karşı tarafında elinde olmayan nedenlerden dolayı bu virüs size de bulaşabilir.
 • Kuaför gibi genel kullanıma açık yerlerde kullanılacak olan jilet gibi gibi ürünlerin yeni olmasına dikkat edin. Özellikle manikür, pedikür malzemeleri çok iyi bir şekilde dezenfekte edilmiş olmalıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. ilk yorum bnden abii cok korktum yaa hele o kuafor varya ona mecbur olmadigim surede gitmem tsk zararlarıxORG

 2. bide eve gelip sekerinizi ucretsiz olcucez diyen adam veya kadinlar bu virusu enjekte ediyolarmis o yuzden onlari lutfen polise teslim edin ALLAH BİZİ KORUSUN AMİİN…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir