Alternatif Tıbbın Zararları

Alternatif Tıp Nedir?

Klasik tıbbın ilaçlarını kullanma taraftarı olmayan veya klasik tıpla tedavi olamayan insanlar artık çok fazla yaygın olan alternatif tıbba yönelmektedir. Peki bu alternatif tıp nedir? Alternatif tıp tedavi yaptığı öne sürülen ancak bilim adamları tarafından kanıtlanamayan geleneksel veya güncel tıbbi uygulamalara verilen isimdir. Klasik tıbbın yetersiz kaldığı bazı hastalıklarda oldukça önemli derecede iyi sonuçlar verdiği söylenen alternatif tıp çoğu hekim tarafından desteklenmemektedir. Psikolojik rahatsızlıklara, enfeksiyon hastalıklarına ve akut hastalığına iyi geldiği söylendiğinden alternatif tıp ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra hastalara umut ışığı olan alternatif tıp bazı insanlar tarafından para amaçlı kötüye kullanılabilmektedir. Alternatif tıbbı hastalara uygulayanlar eğitimli olmadıklarından bazı hastalarda oldukça kötü sonuçlar da görülebilmektedir.

 

Alternatif Tıbbın Zararları

1- Eğitimsiz Alternatif Tıp Uygulayıcıları: Alternatif tıp düzgün uygulandığında iyi sonuçlar verebilirken bilgi açısından yeterli olmayan alternatif tıp uygulayıcıları hastaların hastalıklarını tedavi edememekle birlikte hastalarda başka hastalıklara da neden olabilmektedirler. Bazı bitkilerle tedavi edilen hastalıklarda ek olarak bu bitkilerden kaynaklı olarak vücutta alerjik durumlara rastlanabilir.

2- Kullanılan Bitkilerin Zararları: Alternatif tıpta oldukça sık kullanılan bitkilerin faydaları olmasına rağmen doğru kullanılmaması durumunda hastalarda ters etki yapmakta ve şikayetlere yol açabilmektedir. Kullanılan bitkinin zararları kişiden kişiye değişmekte olup genel olarak herkeste görülen sonuçlarda verebilmektedir. Bu bitkilerin birkaçından bahsedecek olursak;

  • Kantaron Otu: Kişilerde bulantıya ve hipersensitiviteye
  • Kaya koruğu: Cilt ve tırnaklarda renk değişikliğine ve hepatik fonksiyon bozukluğuna
  • Ginseng: Diareye, baş ağrısına, hipertansiyona, bulantıya, kanamaya eğilime, hipoglisemiye
  • Yeşil Çay: Bulantıya ve daireye
  • Sarımsak: Kanamaya eğilime neden olmaktadır.

3- Kanser Tedavisindeki Zararları: Böyle önemli bir hastalığın tedavisinin de büyük bir incelikle yapılması oldukça önem taşımaktadır. Alternatif tıpla tedavi olmaya umut bağlayan hastalar genelde kötü sonuçlar almaktadırlar. Uzmanlar alternatif tıp tedavisinin kanserli hastalarda klasik tıpla yapılan tedavinin etkisini yok ettiğini açıklamaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir