Gut Hastalığının Zararları

Gut hastalığı insanların eklem bölgelerinde belirtiler veren bir hastalıktır. Eklem bölgelerinde ağrılar, hassasiyetin azalması, kızarıklık, şişkinliğin yaşanması ve sıcaklık artışına neden olan gut hastalığı son dönemde sıklıkla gözlemlenmektedir. Gut hastalığı olan kişilerin kanında ki ürik asit miktarı normal seviyenin çok üstündedir. Genellikle hastalık bu veriler ışığında belirlenmektedir. Oldukça ciddi bir hastalık olduğundan gut hastalığının zararları olarak gösterilen olgular insan hayatını ciddi biçimde tehdit etmektedir. Kişiler eğer muayene olduklarında gut hastalığına yakalandıkları belirlenirse tedavilerini aksatmaktan yapmak zorundadırlar. Tedavisi aksatılırsa ya da geciktirilirse ölümle sonuçlanabilir.

Gut Hastalığının Zararları Nelerdir?

  1. Eklemlerde şiddetli ağrılar: Gut hastalığı insanların eklem bölgelerinde dayanılmaz ağrılara sebep olabilir. Bu ağrılar kişilerin sosyal yaşamlarını ciddi biçimde etkilemektedir. Psikolojik olarak kişiler devamlı olarak ağrı hissetmesinden dolayı zorluk yaşayabilirler. Yürüyerek ya da koşularak yapılan aktiviteler de bu sebeple engellenmektedir.
  2. Ağrı kesicilerin yan etkileri: Kişilerin eklemlerinde yaşanan şiddetli ağrılar sebebiyle sürekli olarak ağrı kesici kullanılan durumlar oluşabilmektedir. Bu durumlarda kişiler ağrı kesicilerin yan etkilerine maruz kalırlar.
  3. Ayak baş parmağının iltihaplanması: Gut hastalığında en çok etkilenen eklem ayak başparmağının eklemleridir. Birçok hastada yalnızca bu eklem hastalıktan etkilenir. Bu eklemde de ağrılar, şişkinlikler ve ileri seviyede iltihaplanmalar meydana gelir.
  4. Belirli dönemlerde geçirilen ataklar: Vücut sıcaklığının artışına sebep olan bu hastalık müdahale edilmediği durumlarda kısa süreli ataklara sebep olabilir. Sıcaklığın çok fazla yükselmesi vücut faaliyetlerinden belirli bir kısmını etkilediğinden kişiler atak geçirirler.
  5. Yüksek tansiyon: Gut hastalığının görüldüğü kişilerin çoğunda yüksek tansiyon problemi de gözlemlenmektedir. Bu durumda kişilerin sürekli olarak tansiyon düzenleyici ilaçları kullanmaları ve yaşantılarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir