Mastürbasyonun Zararları: Uzmanlar Ne Diyor?

Mastürbasyon nedir?

Mastürbasyon kişinin cinsel ilişkiye girmeden klitoris, vulva, penis, skrotum,  göğüsler ve anüs gibi vücudunun cinsel bölgelerine dokunması, cinsel hazza ulaşması ve boşalmasıdır. Mastürbasyon, çocukluk, gençlik, yetişkinlik dönemi ve her yaşta her iki cinsiyetten insanlar tarafından gerçekleştirilen yaygın bir cinsel davranıştır. Yapılan araştırmalar erkeklerin tamamına yakınının, kadınların ise dörtte üçünün hayatlarının herhangi bir döneminde mutlaka mastürbasyon yaptığını göstermektedir. Çünkü mastürbasyon insanların bedenleri keşfetmeleri, cinsel olarak neyin iyi hissettirdiğini ve orgazma nasıl ulaşacaklarını bulmaları için önemli bir cinsel aktivitedir. Mastürbasyon zararlarına ve mastürbasyonun yararlarına yer vereceğiz.

Mastürbasyonun Yararlı Mıdır?

Mastürbasyonun yararları ile ilgili sınırlı sayıda çalışmalar bulunmaktadır. Ancak mastürbasyonun sağlıklı bir şekilde yapılmasının zararsız bir cinsel aktivite olduğu düşünülmektedir. Kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak rahatlatabilir. Mastürbasyonun yararlı etkileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Stresi azaltabilir
 • Kişinin cinsel istek ve ihtiyaçlarını kontrol etmesini sağlayabilir
 • Cinsel gerilimi azaltabilir
 • Uykuyu düzene sokabilir
 • Ruh halini düzeltebilir
 • Rahatlamayı artırabilir
 • Cinsel olarak kendini tanımaya yardımcı olabilir
 • Daha sonraki seks hayatını düzene sokabilir
 • Erken ya da geç boşalmayı düzene sokabilir

Mastürbasyon zararları nelerdir?

Mastürbasyonun bilinçli ve sağlıklı bir şekilde yapılmasının hiçbir zararlı yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak mastürbasyon toplumların çoğunda ayıplanan bir cinsel eylem olduğu için kişiler mastürbasyon yaptıktan sonra kendisinde suçluluk hissedebilir. Ya da yetişme çağındaki bir kişinin üzerinde ebeveynlerinin ya da yakın arkadaş çevresinin oluşturduğu ayıplayıcı aşırı baskıcı davranışlar olabilir. Bu nedenle mastürbasyon yaptığı için utanç duyan kişilerin cinsel sağlık konusunda uzman doktorlardan yardım alması gerekir.

 • Mastürbasyon yapan kişi inançları ve içinde bulunduğu kültür nedeniyle kendisini suçu hissettirebilir
 • Mastürbasyon yaptığı öğrenilen kişi ebeveynleri ve arkadaş çevresi tarafından ayıplanabilir
 • Mastürbasyonun kişide bağımlılık yapması sosyal hayatını etkileyerek kontrol altına almasını engelleyebilir
 • Mastürbasyonu travmatik yapmak veya yanlış yapmak ile de geç veya erken boşalmaya neden olabilir.

Mastürbasyon Zararlı Mıdır?

Aşırı mastürbasyon, kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde olumsuz sonuçları olabilecek aşırı veya sık cinsel kendini uyarma olarak tanımlanır. Ara sıra mastürbasyon yapmak cinsel ifadenin normal ve sağlıklı bir parçasıyken, aşırı mastürbasyon çeşitli fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Mastürbasyonun zararlarını fiziksel zararlar ve psikolojik zararlar olarak ikiye ayırabiliriz:

Fiziksel etkiler:

Cilt tahrişi veya kuruluk: Uzun süreli ve aşırı mastürbasyon cilt tahrişine ve kuruluğuna neden olarak rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.
Kas ağrısı: Mastürbasyon sırasında belirli kasların aşırı kullanımı kollarda, bacaklarda veya sırtta ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.
Uyku düzeninde bozulmalar: Gece geç saatlerde veya uzun süre mastürbasyon yapmak normal uyku düzenini bozabilir ve uyku kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Psikolojik etkiler:

Utanç veya suçluluk: Bazı kişiler aşırı mastürbasyon yapmaktan suçluluk duyabilir veya utanabilir, bu da ruh sağlığı ve esenliği üzerinde olumsuz etkilere yol açar.
Azalan cinsel tatmin: Aşırı mastürbasyon, cinsel tatminin azalmasına ve cinsel performansta zorluklara neden olabilir.
Bağımlılık: Kompulsif veya aşırı mastürbasyon, günlük yaşamı ve ilişkileri etkileyebilecek bir bağımlılığa dönüşebilir.Aşırı mastürbasyonun etkilerinin göreceli olduğunu ve kişiden kişiye değişebileceğini not etmek önemlidir. Aşırı mastürbasyonun olumsuz sonuçlarını yaşıyorsanız, doğru rehberlik ve tedavi için bir uzmanla konuşmak en iyisidir. Ek olarak, egzersiz, uygun uyku ve dengeli beslenme gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarına sahip olmak, aşırı mastürbasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Mastürbasyon bağımlılık yaratır mı?

Mastürbasyonun zararları arasında bağımlılık da söz konusu olabilir. Mastürbasyon bazı insanlarda bağımlılık yapabilir. Bu nedenle mastürbasyon ile çok fazla zaman harcayan kişilerde yani mastürbasyon bağımlılığı olanlar ilişkilerinde ve hayatınızın diğer bölümlerinde zorluklar yaşayabilir. Bu nedenle mastürbasyon bağımlılığından uzak durmak için hayatınızda çeşitli farklı etkinlikler yapmanız ya da cinsel sağlık konusunda uzman bir doktordan yardım almanız gerekir.

Mastürbasyon herhangi bir cinsel rahatsızlığa neden olur mu?

Travmatik mastürbasyon ( cinsel organın aşırı sıkılması, kuru mastürbasyon, seks oyuncaklarının yanlış ve kötü uygulanması) ile boşalma süresinin bozulması, haz alınamaması gibi sorunlar ortaya çakabilir.

Sonuç olarak mastürbasyonun aslında zararlı olmadığı ancak aşırıya kaçan durumlarda zararlarının ortaya çıkabileceği, ancak bu durumun da düzeltilebilir olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir