Fazla İnsülin Kullanmak Zararlı Mıdır?

İnsülin kullanımının başlıca sebebi diyabettir. Diyabet, vücutta yeterli miktarda insülin üretilmediği durumlarda oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığa muzdarip olan insanlarda vücut yenilen besinlerden alınması gereken glikoz yani şekeri alıp işleyemez. Ömür boyu süren bu hastalığın tedavisi ise insülin iğneleri ile mümkündür. Peki, fazla insülin kullanmak zararlı mıdır?

Bu iğnelerden fazla sayıda kullanmanın zararlı olduğuna dair toplumda genel bir algı bulunmaktadır. Diyabet hastalarının çoğu ise bu iğnenin zararlı olduğunu düşünmekte ve tedaviyi ret etmektedir. Ancak bilinen bir gerçek var ki tıbben bu iğne normal bir şekilde kullanıldığı takdirde zararı değil, yararı vardır.

Fazla İnsülin Kullanmak

Bu konuda başta şişmanlama olmak üzere çeşitli hurafeler bulunmaktadır. İnsanlar insülin kullanımı nedeniyle bir takım hastalıklara yakalandığını düşünmektedirler. Ancak bu yazımızı okuduktan sonra fikrinizin tamamen değişeceğini söyleyebiliriz.

Fazla insülin kullanmak zararlı mıdır sorusuna cevabı şu şekilde vermemiz mümkündür.

  • Şişmanlamak: İnsülin kullanımından sonra 1 – 2 kg kadar kilo alınabilir. Ancak bu durum bununla sınırlıdır. Daha fazla bir şekilde alınan kiloların bu iğneden dolayı olmadığı bilimsel olarak kanıtlanabilmektedir. Aşırı şekilde kilo alımı ise beslenme programlarına uyulmaması ile doğrudan alakalı bir durumdur.
  • Böbrekler ve Gözler: Uzun süredir diyabete ve kan şekerine bağlı kalınması nedeniyle organlar yıpranır. Hastalar ise son çare olarak insülin görürler. Haliyle bu tedaviye başladıklarında yıpranan böbrekler ve gözlerde bir takım hastalıklar görülebilir. Ancak bunun insülin ile uzaktan veya yakından bir ilgisi yoktur.
  • Spor Yapmak: Spor yapan kişilerde bu diyabet hastalığı zaman içerisinde iyileşme gösterebilir. Bu durumlarda kan şekerinin takibi ile insülin dozunun azaltılması mümkündür. O nedenle düzenli olarak kan şekeri takibi yapılması gerekir.
  • Gebelik: Gebe kalan kişilerin bu iğneyi kullanması daha önemlidir. İğne kullanarak bebeğe diyabet hastalığı geçmez. Ancak vücudun şekersiz kalması bebeğe ciddi zararlar verebilir.

Fazla insülin kullanmak zararlı mıdır sorusuna vereceğimiz cevap yukarıda açıklanmıştır. Ancak aşırı şekilde kullanılan her şeyin zararlı olduğu bilinmelidir. Vücuda ihtiyacından daha fazla bir hormon almak elbette zararlıdır.

Toplum içerisinde yaygın olan bir alışkanlık ise iğne yerine kan hapı kullanmaktır. Bu tür durumlarda hap kullanımı kesinlikle iğnenin yerini tutmaz. Hatta bu haplar, insülin tedavisine geç başlamanıza ve dolayısı ile organlarda görülen hasarın artmasına neden olacaktır. O nedenle yararından çok zararı vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir