Kıl Dönmesi Nedir Kıl Dönmesinin Zararları

Kıl dönmesi nedir?

Vücudun belli kesimlerinde oluşan, genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan bir sorundur. Bu dönemdeki hormonların etkisi ile kıllar daha hızlı uzamaktadır. Kıl dönmesi nasıl olur diye soracak olursanız, deride oluşan kılın deri dışına değil de deri içerisine doğru büyüyerek apse oluşturması sonucu oluşur. Kuyruk sokumu kıl dönmesi en yaygın görülenidir. Bu hastalığın antibiyotik ile tedavisi neredeyse imkansız olup, cerrahi müdahaleler gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kıl dönmesi

 

Kıl dönmesinin zararları nelerdir?

  • İltihap oluşumu: Kıl dönmesi çok tehlikeli olabilecek iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Özellikle mikrop oluşumuna yatkın bir bölgede oluşması iltihap riskinde artışlara neden olmaktadır. Eğer tedavisinde geç kalınırsa iltihabın kan ile vücuda yayılması bazı ölümcül problemler oluşturabilmektedir. Enfeksiyon belirtileri, ayakta veya otururken ağrı oluşması, kist oluşumu veya şişme, irin veya kan akması nedeni ile kötü koku ve ateş oluşumudur.
  • Hareket ile birlikte acı: Kıl dönmesi kalça bölgesinde oluştuysa eğer, hareketlerinizde çok şiddetli acılara neden olabilir. Yatarken, otururken, yürürken yani kısacası her hareketinizde bu acıyı çekersiniz. Erken teşhisi ile birlikte çok daha hızlı ve acısız sonuçlar almanız mümkündür.
  • Kıl dönmesi ameliyatı: Kıl dönmesi ameliyatı da her ameliyatta olabileceği gibi riskler taşımaktadır. Genellikle lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Lokal anestezi ise sizde kalıcı felce neden olabilir. Lokal anestezi sırasında, omuriliğe 3 ayrı iğne yapılmaktadır. Bunlardan ilk ikisi 3. İğnenin etkisini azaltmak için iğne yapılacak yerin uyuşmasını sağlar. Eğer iğne yapımı sırasında yanlış bir hareket yaparsanız omurilik zedelenmesi sonucu felç olma riskiniz vardır. Kıl dönmesinin zararları hayatınızı etkileyebilir. Bu hastalıktan korunmak için, uzun süreli oturarak iş yapmaktan kaçınmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir