İshalin Zararları

İshalin Zararları

İshal bağırsak hareketlerinin artışı ile gevşek dışkı atılması olayıdır. Normal bireyler günde iki ila üç bağırsak hareketi yaşarken, ishal olan bireylerde bu sayı çok daha fazlalaşarak vücudun hızlı bir şekilde sıvı kaybetmesine neden olur.

 

İshalin zararları nelerdir?

ishal öldürür mü
Zehirli İshale Dikkat!
  1. Genel sağlık üzerine zararları: İshal sırasında dehidrasyon sonucu vücut sıvıları ve mineral kaybı olmaktadır. Bu sıvı aşırı sıvı kaybı nedeniyle bedensel sistemlerin hasar görmesi ishalin zararları arasındadır.
  2. Şiddetli ishal kalp sağlığını etkileyebilir: Vücudun hızlı su kaybı kan hacminin azalmasına neden olur. Kan hacminin düşmesi ile birlikte kan basıncı azalır ve bu hipertansiyona neden olur.
  3. Elektrolit kaybı: Uzun süreli ishal durumunda, vücut su ile birlikte elektrolit kaybeder. Özellikle sodyum ve potasyum gibi minerallerin eksiklikleri hayatınızı tehdit eden sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.
  4. Bebeklere ve çocuklara zararı: Bebeklerde ve çocuklarda ishal ölüme kadar gidebilecek sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Hemen tedavi edilmediği takdirde beyin işlevlerini etkileyecek zararlar bırakabilir.
  5. Ağrılı semptomlar: İshalin zararları ağız kuruluğu ve susama gibi etkilerle birlikte şiddetli karın ağrıları, mide ağrısı ve baş ağrılarına neden olabilir.
  6. Hamilelikte zararları ve ilaçlara etkisi: Hamile kadınların ishal olmamaları için çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde fetüse zararları olabilir. İshal kullanılan ilaçların emilimini azaltarak, etkisini de düşürücü etki yapmaktadır.
  7. Aşırı yorgunluk: Şiddetli ishal enerji kaybı ve güçsüzlüğe neden olmaktadır. İshalin etkisiyle anüs de tahrişler meydana gelmekte ve bulantı ile kusmaya neden olmaktadır.
  8. Tedavi edilmezse komaya neden olur: Klorür ve bikarbonat seviyelerinde dengesizliklere neden olur. Uzun süreli ishal kandaki asit miktarının artışına neden olur. Tedavi edilmezse sonunda komaya girmenizle sonuçlanabilir.
  9. Sık seyahat edenlerin dikkat etmesi gerekir: Eğer yurt dışına seyahat ediyorsanız ve bünyenizin alışık olmadığı gıdaları tüketirseniz ishalle karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. Bildiğiniz gıdaları tüketmek ve mühürlü ürünleri tercih etmeniz sizi ishalin zararlarından koruyabilir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir