Bel Fıtığının Zararları

Bel Fıtığının Zararları

Bir insan vücudunda boyundan başlayıp kalça kısmının da aşağısına yani kuyruk sokumuna kadar ilerleyen bölge üzerinde 31 tan omur bulunmaktadır. Bunların rahat hareket edebilmesi için ise disk şeklinde oluşan bağ kurulmuştur ve de omuriliği darbelere karşı korumaktadır.  Ancak zaman zaman birkaç omurun fıtıklaşması ile kişilerde ağrı sorunları meydana gelmektedir. Bel fıtığının zararları ise insanların günlük yaşamını oldukça etkilemektedir. Toplumun yaklaşık olarak %80’i hayatının bir kısmında bel ağrısı şikayeti ile doktora başvurmaktadır. Bu hastaların çoğu orta yaşlı kısım olsa bile genellikle yaş ayrımı yapılmaksızın her yaştaki bireyde bel fıtığı görülme olasılığı vardır. Peki, bel fıtığının zararları nelerdir?

  • Bel ağrısı: Belde görülen ağrılar kişiler arasında farlı boyutlarda ortaya çıkabilmektedir. Şiddeti farklı olan bu ağrılar kişide hareket zorlanmalarına neden olmaktadır.
  • Bacak ağrısı: Bacak ağrısı da bel ağrısı gibi en belirgin olan belirtiler arasında olup kişilerde farklılık göstermektedir. Bazen hem bel hem de bacak ağrısı olduğu gibi bazen de sadece bu ağrılardan biri kişide meydana gelebilmektedir.
  • Hareket kısıtlılığı: Bel fıtığının en büyük zararları arasında hareket kısıtlılığı gelmektedir. Kişi istediği gibi oturup kalkamama sorunu yaşar ve de bu hareketleri yavaş bir şekilde yapmak zorunda kalırlar.
  • Bacaklarda uyuşma: Ağrı ile birlikte gelen uyuşmalar kişide hareket zorluğuna neden olmaktadır.
  • Doğal Hareketlerde zorluk: öksürme gibi en doğal hareketlerde bile bel ağrılarının şiddeti artmaktadır. Ayrıca yürüme, çok oturma gibi hareketlere de zararları bulunmaktadır.

Bel fıtığının zararları her insanda aynı şekilde görülmez. Bir kısmında tümü görülebilirken bir kısım insanda ise sadece belirli sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Ameliyat ile birlikte bu zararların neredeyse tamamı geçirilebilir ve de hasta ameliyattan birkaç saat sonra yürüyerek doğal aktivitelerini yerine getirebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir