Erkeklerde Kasık Fıtığının Zararları

Erkeklerde Kasık Fıtığı Zararları

Kasık bölgesindeki dokuların zayıf olmasından dolayı meydana gelen bazı zamanlarda şişen ve inen bazı zamanlarda ise sabit olarak kalan şişler kasık fıtığı olarak adlandırılır. Cerrahi müdahale gerektiren hastalıklardan bir tanesi olan kasık fıtığı öksürme, ağır kaldırma ve ıkınma gibi durumlarda çok daha belirgin bir hal alır. Çünkü bu durumlarda karın içi basınç artmış olur.  Kasık fıtığı hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak kasık fıtığının erkeklerde görülme olasılığı kadınlarda görülme olasılığına göre yedi kat daha fazladır. Sebebi ise testislerin erkeklerde karın içinde gelişiyor olması ve bunun sonucunda kanal aracılığı ile sktorum içine iniyor olmasıdır. Laparoskopik cerrahi yöntemi ile bu rahatsızlık ortadan kaldırılabilir. Erkeklerde kasık fıtığı bazı olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Peki, erkeklerde kasık fıtığı zararları nelerdir? Tüm bu sorunların cevaplarını aşağıda yer almaktadır.

Erkeklerde Kasık Fıtığının Zararları Nelerdir?

  1. Ağrıya neden olması: Kasık fıtığının kalıcı tedavisi ancak cerrahi ile olur. Bunun dışındaki tedavi yöntemleri kalıcı değildir ve fıtığın büyümesini engelleyemez. Özellikle erkeklerde meydana gelen kasık fıtıkları müdahale edilmediği sürece zamanla futbol topu büyüklüğünde olabilir. Erkeklerde kasık fıtığı zararları arasında sıklıkla görülen durumlardan bir tanesi ağrıdır. Kasık fıtığı ağrısı her zaman çok şiddetli olmayabilir ve hastaları çok rahatsız etmeyebilir, ancak ağrının çok şiddetli olduğu vakalar da olabilir.
  2. Sosyal ve cinsel hayat üzerine etkisi: Tedavi edilmeyen kasık fıtıkları erkeklerin sosyal ve cinsel hayatlarını da olumsuz yönde etkiler. Zaman içinde büyüyen kasık fıtıkları cinsel aktivite esnasında erkeklerin ağrı çekmesine neden olabilir. Bu ağrı cinsel ilişkinin zorlaşmasına da neden olur. Bunun sebebi ise karın içindeki basıncın artmasıdır. Basınç arttıkça fıtık dışarı çıkar ve zorlanmaya neden olur. Sosyal yaşam üzerindeki etkisi ise fıtığın çok fazla büyüdüğü durumlarda meydana gelir. Tedavi edilmeyen kasık fıtıkları erkeklerin pantolonlarından dışarı çıkabilir. Daha doğrusu kasık fıtıkları pantolondan çıkacak kadar büyüyebilir. Bu durum insanların toplum içinde rahat bir şekilde dolaşmalarını engeller ve insanları sosyal yaşamdan uzaklaştırabilir.
  3. Fıtığın boğulma riski: Kasık fıtığındaki en zararlı durum fıtığın boğulması durumudur.  Böyle bir durum gerçekleştiğinde erkek hastalardaki bağırsakların kurtulması gerekir. Bu durumda acil olarak tıbbi bir operasyon geçirilmesi gerekebilir. Operasyonun yapılması hastaların hayati tehlike geçirmelerini engeller.
  4. Diğer semptomlar: Kasık fıtığının boğulması durumunda yapılan cerrahi müdahalelerin ardından bazı semptomların ortaya çıkma olasılığı bulunur. İşlem sonrasında yaygın olarak görülen rahatsızlıklar kusma ve halsizliktir.
  5. Erkeklik hormonuna etkisi: Kasık fıtığı için yapılan cerrahi işlem sonrasında bazı erkek hastalarda testis damarlarının zarar görmesi sonucunda erkeklik hormonu üretiminde düşme meydana gelebilir. Bu durumda erkeklerin cinsel arzularında da belirgin bir azalma meydana gelme olasılığı bulunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir