Astımın Zararları

Astımın Zararları

Birçok sebepten dolayı insanlar astım hastalığına yakalanabilir. Hem kalıtımsal hem de fiziksel etkenlerden dolayı astım hastalığı belirtileri kişiler üzerinde rastlanabilir. Astım bir solunum problemidir ve kişi üzerinde istenmeyen etkilere neden olur. Astımın zararları bilinmeli ve her zaman doktor kontrolünde gereken önlemler alınmalıdır.

 

Astımın Zararları Nelerdir?

1- Astım ilaçlarının zararları: Astım hastalığına karşı üretilen ilaçların da zararları ve yan etkileri mutlaka vardır. Mide bulantısı ve baş dönmesi, baş ağrıları ve ateşlenmeler, ani ve kısa süreli nefes alamama durumları, kaşıntı ve şişlikler, halsizlik ve yorgunluk hissi, sürekli uyku hali gibi belirtiler çok fazla görülür. Her astım hastasında aynı etkiler meydana gelecek diye bir genelleme yapılamaz. Astımın zararları dendiğinde ilaçların zararları da akla gelmelidir.

2– Astımlı kişiler heyecan yapmamalı, aşırı hızlı hareket etmemeli ve nefes nefese kalacak eylemlerden kaçınmalıdır. Solunum problemleri hemen baş gösterecektir.

3- Astımın zararları arasında kişinin sürekli kaşınması ve sıcak mevsimlerde çok çabuk terlemesi de sayılmalıdır.

4- Vücut üzerinde şişlikler ve kızarıklıklar da oluşabilir.

5– Kalıtımsal etki gösterip nesillere geçebilir ve yayılabilir ancak bulaşıcı değildir.

6- Grip gibi hastalıklara karşı daha hassas bir bünye meydana getirir. Bağışıklık sisteminin güç kaybetmesine neden olur.

7– Mide ve bağırsak problemlerine de neden olabilir ancak bu etkisi daha nadirdir ve her kişide görülmez.

8- Zaman zaman daralmalara ve baygınlık geçirilmesine de neden olur.

9- Göz kararması ve baş dönmesi, mide bulantıları ve şiş hissetmek, kusma, baş ağrıları, halsizlik ve yorgunluk hissi, uyku hali de diğer etkileri arasındadır. Sadece ilaçlarda görülmez. Hastalığın kendisi de bu sonuçları verir. Bu nedenle her zaman doktor kontrolünde olmak şarttır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir