Işın Tedavisinin Zararları

Işın Tedavisinin Zararları

Işın tedavisi birçok kanser türünün tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntem çoğu kanser tedavisinde etkili bir yöntem olmasına rağmen, bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler kişiden kişiye, kanserin tipi ve ilerleme seviyesine, hangi bölgede bulunduğuna ve kişinin sağlığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu etkiler tedavi başladıktan son başlar ve tedavinin bitişinden sonra 1-2 hafta kadar devam edebilmektedir.

 

Işın tedavisinin zararları nelerdir?

Işın Tedavisi

1-Işın tedavisinde sık görülen etkiler: Cilt üzerinde kuruluk, kaşıntı, kabarma veya deri soyulması tedavi sürecinde karşılaşabileceğiniz ışın tedavisi zararlarındandır. Tedavi bittikten sonra bu sorunlar genelde birkaç hafta içerisinde etkisini yitirmektedir. Eğer tedavi sırasında bu belirtiler ciddi boyutlara ulaşırsa, doktorunuz tedavinin dozunu düşürebilir ya da tedavinin sürelerini genişletebilir.

2-Kalıcı yorgunluk: Işın tedavisinin zararlarından biriside yorgunluktur. Fakat bu yorgunluk uykusuzluk ve benzeri yorgunluklardan farklıdır. Bu durum daha çok tükenme noktasında bir yorgunluktur ve kalıcı olma olasılığı vardır.

3-Kanserin tekrarlama olasılığı: Işın tedavisi bittikten sonra çoğu yan etkiler bitmektedir. Fakat bazı yan etkiler uzun vadeli olarak aylar hatta yıllarca sürebilmektedir. Bu yan etkilerin devam etmesi yeni bir kanser oluşumu riskini de beraberinde getirmektedir. Yine de ışın tedavisi yönteminde bu risk diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha düşüktür.

4-Baş ve boyun bölgesinde Işın tedavisinin zararları: Ağız kuruluğu, yutma güçlüğü, ağız ve diş eti yaraları, çene sertliği, bulantı ve ödemler oluşması, baş ve boyun bölgesinde oluşan, ışın tedavisinin zararlarındandır. Bunlara ek olarak diş çürümeleri meydana gelebilmektedir. Baş ve boyun tedavilerinden önce bir dişçiye giderek tedavi öncesinde sorunlu olan ve risk taşıyan dişlerin çekilmesi, tedavide yaşayacağınız sorunları azaltmanıza yardımcı olur.

5-Göğüs bölgesinde ışın tedavisinin zararları: Bu bölgede yutma güçlüğü, nefes almada zorlanma, göğüs ağrıları ve omuzlarda sertlik gibi yan etkilerle karşılaşılabilir. Bazı kişilerde tedavi sonrasında akciğer iltihabı, öksürük ve ateş rastlanılan etkiler arasındadır. Bu sorunlar tedavi edilmezse ciddi kalp ve akciğer hastalıklarına neden olabilir. Bu bölgede iyi bir radyasyon tedavisi programı bu riskleri en alt seviyeye düşürebilir.

6-Alt karın bölgesinde ışın tedavisinin zararları: Bu bölgede uygulanan radyasyon tedavisi ishal, rektal kanama, idrar kaçırma, mesane bölgesinde tahriş ve hem erkek hem de kadınlarda cinsel sorunlara neden olabilir. Bunların arasında prostat, iktidarsızlık ve ereksiyon durumunu devam ettirememe gibi sorunlar yer almaktadır.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir