Kolesterol İlaçlarının Zararları

Kolesterol İlaçlarının Zararları

Kolesterol ilaçları, ülkemizde her yıl milyonlarca adet satılmaktadır. Buradan kolesterolün ülkemizde ne kadar büyük bir problem olduğunu görebiliyoruz. Bu ilaçlar kolesterol seviyelerini düşürerek veya yükselterek size yardımcı olmayı amaçlamaktadırlar. Fakat kolesterol sorunlarınızı düzeltirken, diğer sağlık sorunlarına da neden olabilmektedirler. Bu makalemizde size, kolesterol ilaçlarının zararları hakkında birkaç bilgi vermek istiyoruz.

 

Kolesterol ilaçlarının zararları nelerdir?

Kolesterol ilaçlarının yan etkileri
Kolesterol ilaçları, karaciğer ve sindirim sistemine zararlar verir.
  • Kas ağrıları: Kas ağrıları, kolesterol ilaçların alımında en sık görülen etkilerden birisidir. Kaslarda ağrı sonucu vücudunuzda bir halsizlik hissedebilirsiniz. Ağrılar bazen etkili olabilir ve günlük işlerinizi yapmanızda size engel olabilir. Çok nadir durumlarda, çok şiddetli kas ağrılarına, karaciğer ve böbrek hasarlarına veya ölüme neden oldukları bilinmektedir.
  • Karaciğer hasrı: Kolesterol ilaçları, karaciğerdeki sindirim enzimlerinin normalde fazla salgılanmalarına neden olabilir. Bu enzimlerin artışı karaciğerin yorulmasına ve hasar almasına neden olabilir. Bu tür ilaçları kullanmadan önce bir karaciğer testi yaptırarak, oluşabilecek problemleri önleyebilirsiniz. Test yaptırmadığınız takdirde gözlerde sarılık, üst karın bölgesinde ağrı, idrarda koyu renk, yorgunluk ve halsizlik, iştah kaybı gibi etkilerle karşılaşmanız kolesterol ilaçlarının zararları arasında olabilir. Bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Sindirim sorunları: Kullanımı sonucunda bulantı, gaz, ishal gibi sindirim sorunlarının oluşması kolesterol ilaçlarının zararlarından kaynaklanabilir. Bu ilaçları tok karnına tüketmeniz, sindirim sorunlarını azaltıcı etki yaparak rahatlamanızı sağlar.
  • Döküntü ve kızarıklıklar: Kolesterol ilaçları, kimyasal bazı içerikleri nedeni ile deride döküntü ve kızarıklıklara yol açabilmektedir. Bu durum ilacın dozajı azaltılırsa etkisini yitirebilir.
  • Nörolojik etkiler: Bazı kişilerde hafıza kaybı ve kafa karışıklıklarına neden olması kolesterol ilaçlarının zararları arasında ciddi olanlarındandır. Bu sorunlar, ilacı almayı bıraksanız dahi kalıcı olarak devam edebilmektedir. Çok nadir rastlanması bir nebzede olsa içinizi rahatlatabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir