Biyoteknolojinin Zararları

Biyoteknolojinin Zararları

Biyoteknolojinin tanımı, bitki hayvan ve mikroorganizmaların tamamından veya bir kısmının kullanılması ile yeni bir organizma meydana getirmek veya var olan bir organizmanın genetik yapısın istenilen şekilde değişiklikler meydana getirmek için kullanılan yöntemlerin tümüdür. Biyoteknolojinin en büyük tehlikesi, biyolojik silahların üretiminin de oldukça kolay olmasıdır. Biyoteknolojinin hayata uygulanmasında öncelikle gelecekte olabilecek herhangi bir kamu sağlığı felaketini önlemek adına hayvanlar ve gönüllü kişiler üzerinde deneyler yapılmaktadır. Birçok kişi tarafından bu tutum pek hoş karşılanmasa da tüm halkı etkileyecek sorunların yaşanmasını önlemek adına yapılabilecek başka bir şey yoktur. Biyoteknoloji alanında üretilen ürünleri tarım ürünlerini ve dolayısı ile tüketilen gıdalarda da etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu etkilere pek faydalı olarak bakamayacak olup şimdi olumsuz etkileri hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabiliriz.

 

Biyoteknolojinin Zararları Nelerdir?

1-Besin maddelerine katkı maddesi işlenmesi: Günümüzde yeni tartışmalara konu olan başlıklardan bir tanesi GDO’lu ürünler yani genetiği değiştirilmiş ürünlerdir. Biyoteknolojiden sağladığı organizmalardan DNA eklemesi veya çıkarılmasıyla yeni gıdalar üretilmesi, insanların sağlığı açısından büyük tehlikeler teşkil etmektedir. Çünkü bu GDO’lu ürünler toksik maddeler de olabilmektedir ve özellikle de yiyecek alerjisi olan kişiler, bu ürünlerdeki alışılmadık protein maddesinin tüketiminden kötü bir şekilde etkilenebilmektedir.

2-Tarımsal ürünlerde kullanılan ilaçlara etkisi: Çiftçilikte kullanılan tarımsal ilaçlarda artan kullanımın sebebi olarak, tarım ilaçlarına karşı direnç kazanan böcekler gösterilmektedir. Bu yüzden çiftçiler ürünlerindeki bu böcekleri öldürebilmek için daha fazla miktarda ilaç kullanmak zorunda kalacaklardır. Ancak bu bitkilerin de genetiklerinin değiştirilmesine sebep olmakta ve insanların doğal sandıkları ürünlerde aslında zehirli maddeler de tüketilmektedir. Özellikle organik tarımla uğraşan çiftçiler bu zararlar konusunda birçok uyarıda bulunmakta ve çevre kirliliğinin de artacağını belirtmektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir