Alerjinin Zararları

Alerjinin Zararları

Günlük hayat içerisinde birçok etki üzerimizdedir. Canlı ya da cansız varlıklar olsun, fiziksel olarak bizleri etkiler ve alerjik reaksiyonlara neden olur. Alerjinin zararları insan bedeni üzerinde farklı etkileri gösterir. Solunumdan deriye kadar birçok fonksiyonu etkiler. Alerjinin belirtileri görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

Alerjinin Zararları Nelerdir?
Birçok zararı olan alerjik reaksiyonlar için ilaçlar kullanılır. Bazı önlemler alınabilir ancak tamamen zararlar önlenemeyebilir. Alerjinin zararları bazen mevsimseldir bazen de kalıcı şekilde meydana gelir. Alerjik reaksiyona sebep olan tozlar, böcekler, hayvanlar, sigara dumanı, alkol, çeşitli bitkiler, meyve ve sebzeler ve daha birçok sayılabilecek etki alerjik reaksiyon oluşumunu tetikler.

 1. Alerji ilaçlarının zararları: Solunuma zarar verme durumları vardır. Yan etkileri arasında mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi etkiler de mevcuttur. Herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle her zaman doktor kontrolü şarttır.
 2. Alerji aşısının zararları: Aşı sonrasında alerjiye iyi gelse bile bazı olumsuz durumlar meydana gelebilir. Ani ateş yükselmesi, baş dönmesi, baş ağrıları, kusma, mide bulantısı, kaşıntılar ve zor nefes alıp verme baş gösterebilir.
 3. Burun akıntısı ve hapşırma gibi durumlar da ortaya çıkabilir.
 4. Öksürük ve ses kısıklığı gibi etkiler de yaşanabilir ancak geçicidir.
 5. Halsizlik, bitkin düşme, el ve ayaklarda titreme ve güç kaybı yaşanır.
 6. Terlemeler, ani üşüme hissi ve kaşıntılar.
 7. Vücutta şişlik ve bazı bölgelerde kızarıklık oluşumu.
 8. Alerjinin zararları arasında en çok görülenlerden birisi de uyku halidir. Bazı mevsimsel alerjiler uykunun gelmesine ve o hissin geçmemesine de sebep olur. Bazı alerjik sonuçlar geçicidir ancak bazıları kalıcı etki yapar. Her biri için farklı önlemler alınması en doğrusudur.
 9. Kafa derisinde de bazı dökülmeler ve soyulmalar yaşanabilir.

 

Alerji çeşitleri nelerdir?

Alerjik reaksiyonlar vücudun bütün organlarını ilgilendirebilen bir durumdur. En çok karşılaşılan alerji durumu ise deride oluşan alerjik durumlardır. Şimdi kısaca karşılaşılan alerjik durumları sıralamamız gerekirse  ;

 • Deride görülen alerjik reaksiyonlar egzema,
 • Solunum yoluyla ilgili olan alerjik reaksiyonlar saman nezlesi,
 • Göz ve etrafında görülen alerjik reaksiyonlar göz nezlesi,
 • Sindirim sistemiyle ilgili yaşanan alerjik reaksiyonlar karın ağrısı, mide bulantısı gibi belirtilere sahiptir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir