Gül Suyunun Zararları

Gül Suyunun Zararları

Güller çoğu kişiye göre çiçekler arasında ayrı bir yere sahip. Birçok önemli günde tercih edilen güller görünüş açısından da çok zarif ve güzel bir çiçek türü olarak gösterilebilir. Ülkemizde de yoğun biçimde tercih edilmektedir. Gülden üretilen farklı ürünler de büyük bir yoğunlukta tercih edilmektedir. Gül suyu ve gül reçeli en yaygın olan ürünler iken birçok kozmetik ürününün içerisinde de gül esansı bulunmaktadır. Gül suyu ülkemizde güzel bir koku sunması sebebiyle kolonyaya alternatif olarak kullanılmaktadır. Alkol kullanılmadan üretilmesi sebebiyle birçok alanda tercih edilmektedir. Bazı kişilere göre sunduğu koku ağır bulunsa da birçok ortam gül kokusu ile havalandırılmaktadır.

Gül Suyunun Zararları Nelerdir ?

  1. Alerjik reaksiyonlar: Alerjik reaksiyonlar gül suyunun zararları arasında en yaygın gözlemlenenlerden birisidir. Güle karşı vücudu farklı tepki veren kişilerin güle karşı alerjisi olduğu belirtilmektedir. Bu kişilerde güle karşı olduğu gibi gül suyuna karşı da alerjik reaksiyonlar gözlemlenmektedir.
  2. Tahriş: Gül suyu içerisinde alkol içermemesine rağmen deriyi tahriş edebilir. Kişinin farklı bir kozmetik ürünle birlikte gül suyunu kullanması cildin tahriş olmasına sebep olabilir. Özellikle düzenli olarak kullanan kişilerde bu durum gözlemlenmektedir. Bazı kişilerin derisinin yapısı sebebiyle güneşle etkileşimi gül suyunun tahriş etmesine sebep olabilir.
  3. Kızarıklıklar: Bazı durumlarda gül suları kızarıklıklara sebep olabilir. Özellikle kullanım tarihi geçmiş yâda bozulmuş ürünler insanların derisinde kızarıklıklara sebep olmaktadır. Bazı durumlarda kızarıklıkla birlikte kaşıntı da oluşabilir.
  4. Zehirlenmeler: Gül suyu ülkemizde bazı tatlılara katılmasına rağmen yüksek oranda kullanımı kişilerde zehirlenmelere sebep olabilir. Gül suyunun üretiminde kullanılan kimyasal ürünler yüksek oranda tüketildiğinde kişilerin zehirlenmesine ve küçük hastalıklar geçirmesine sebep olabilir. Bu sebeple yüksek oranda tüketilmemesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Başka bir sitede kadınlar arasında duydum. Gülsuyu yüzde yağlanmayı arttırıyormuş kullanmayın yazmışlar

  2. nee gul suyu ne bitkisel birseyler mis hic biri bir şeye yaramiyor bosuna orda oturup youtube google lerle ugrasiyorsunuz ben sizlere soyleyim hic bir bitki bir halta yaramiyor peygamberimiz sav gul kokuyor diye bizde kokacak degiliz biz insaniz peygamber degiliz insanlar urunlerini satmak icin milleti kandiriyor amq su lar bile pis icilmez hale geldi ya dunya

  3. Vallaha haklisin ben zhide yets in progrminda baktm guya sac uzatN urunleri satiyorlr mis aldm bir ay icinde denedim laaa sacim dokuluyor ama nasil bir sekilde ztn kadin da bir yalan var haftada 3 kere sac mi yikanip surulurmus hadi lan hafta da iki kere yikayn dyr lar hepsi hava ya oyle olsaydi kell olan insanlara cagresi bulunurdu artik onlar da sac ektirirler bide ztn sac ektireylim diye ugrasiyorlar bence bizi kandirip urunleri almamkzk istiyorlar ki bizde alip saclarimizi dokup sonra da bok gibi para kazan bide git sac ektirmeye para verr yermym bn laaan ?avucumu yalla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir