Jelatin Kapsüllerin Zararları

Jelatin Kapsüllerin Zararları

Jelatin kapsüller, tadı hoşa gitmeyen mideyi bulandırıcı etkisi olan ve yutmakta zorluk çekilecek ilaçların dışında kaplama olarak kullanılır. Bu kapsüller ancak mide içerisine girdiklerinde eriyen özelliklere sahiptirler. Kapsüllerin üretimi ülkelere göre değişiklik göstererek domuz veya inek kılından üretilebilmektedirler. Bu nedenle jelatin kapsüllerin zararları kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

 

Jelatin kapsüllerin zararları nelerdir?

jelatin kapsül zararları nelerdir
Jelatin Kapsül
  1. Jelatine karşı alerji olasılığı: Gıda ürünleri ve sağlık takviyelerinde kullanılan jelatin aynı zamanda pek çok ilaç kapsülleri içinde kullanılmaktadır. Nadir olması ile birlikte, bazı bireyler inek veya sığır jelatinine karşı alerjik tepkiler gösterebilmektedir. Kurdeşen, kaşıntı, baş dönmesi ve nefes almada problemler, jelatin kapsüllerin zararları arasında yer almaktadır. Bu tür alerjilerle karşılaşan kişiler balık kaynaklı jelatin kapsülleri kullanmalıdırlar.
  2. Toksin bulaşmaları: Jelatin kapsüllerin zararlarından biriside, hayvanlarda bulunan toksinlerin jelatin ile birlikte insan vücuduna geçmesidir. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında, mide rahatsızlığı ve diğer gastrointestinal sorunlar yaşamanız normaldir. Bu durumda ilacın kullanımını durdurmanız ve doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekebilir.
  3. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına etkisi: Jelatin kapsülleri böbrek ve karaciğer işlevini etkileyici proteinler içerebilmektedirler. Bu proteinlerin yıkımı zor olduğu için karaciğer ve böbreklerin daha fazla çalışmasına ve yorulmalarına neden olabilir. Bu durum karaciğer ve böbrek hastalığı bulunan kişilerde, hastalığın ilerlemesine sebebiyet verebilmektedir.
  4. Cilt sorunları: Nadir bir durum da olsa jelatin içeriği cildinizde deri dökülmelerine ve kızarıklıklara neden olabilir. Bu belirtiler birkaç gün süre ile devam edebilir. Eğer belirtilerde eksilme görülmezse doktorunuza başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir