Ağrı Kesicilerin Zararları

Ağrı Kesicilerin Zararları

Tüm ilaçların yan etkileri vardır. Hala ilaçların yan etkileri yönetilebilir. Böyle durumlarda doktora danışmak ve tavsiyeye göre dozaj ve ilaçlarda değişiklik yapmak en mantıklı seçenektir. Ağrı kesiciler bir tedavi yöntemi olarak kullanılmazlar. Geçici bir süre için ağrılardan kurtulmanıza veya ağrıyı hafifletmenize yararlar. Yani ek bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir.

 

Ağrı Kesicilerin Zararları Nelerdir?

 1. Mide ağrısı ve bulantısı: Kişilerin kullandıkları ağrı kesiciler bağ ya da eklem ağrıları üzerinde etkili olsa da midenin yapısına ters gelebiliyorlar. Bu ağrı kesiciler kullanıldığında midede ağrı ya da bulantı hissi ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple kişilerin ağrı kesicilerin yan etkilerini düzgün bir biçimde okumaları ve sonrasında kullanmaları gerekiyor.
 2. Ağrı kesiciye duyarsızlık: Kişiler en ufak bir ağrı olduğunda ağrı kesicileri tercih ederlerse bir süre sonra vücut bu ağrı kesicilere bir tepki vermemeye başlıyor. Bu durumda da kişiler yeni oluşan ağrılarının çözümü için ağrı kesicileri kullanamıyorlar. Kullandıkları takdirde bir yararını göremedikleri için çok fazla kullanarak daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep oluyorlar. Aksi durumda da sürekli olarak ağrı çekilmeye devam ediliyor.
 3. Yüksek tansiyon: Ağrı kesicilerin zararları arasında en önemlilerinden bir tanesi tansiyona olan etkisi. Tansiyonun yükselmesine sebep olabilen ağrı kesiciler kalp krizlerini ve felç riskini arttırıyor.
 4. Böbrek yetmezliği olanlar dikkatli olmalıdır: Bazı ağrı kesiciler böbrek yoluyla vücuttan atılmaktadır. Böbrek yetmezliği olanların mutlaka bu durumu doktorlarına bildirmeleri gerekir. Aksi taktirde daha büyük problemlere yol açabilirler.
 5. Karaciğer yetmezliği olanlar dikkatli olmalıdır: Karaciğere hastalığı bulunanalar, karaciğere yan etkisi olan ilaçları kullanmamalıdır. Buradan da anlaşılacağı gibi ağrı kesiciler kullanılırken kişilerin hastalıklarına göre farklılık gösterebilmektedir.

 

Ağrı kesiciler nasıl kullanılmalıdır ? 

 • Mutlaka bir bardak su ile kullanın: İlaç kullanırken yapılan yanlışlarda biriside ilacın sadece birkaç yudum su ile kullanılmasıdır. Ağrı kesici veya başka bir ilaç kullanırken mutlaka bir badak su ile kullanmaya özen gösterin. Çünkü ilaçlar sindirim sistemine bazı zararlar verebilmektedir.
 • Tok karınla kullanın: İlk önce doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmalısınız. Eğer her ne kadar yanlış olsa da kendi aldığınız ilaçları kullanıyorsanız, tok karınla kullanmaya özen gösterin.
 • Sürekli olarak kullanmayın: Doktor tavsiyesi olmadan kendi belirlediğiniz dozajlarda sık sık kullanmanız sindirim sisteminize zarar verecektir.
 • Hamileler mümkün olduğunca uzak durmalıdır: Hamilelik süresince aslında hamile kişilerin hiç ilaç kullanmaması daha doğru bir seçenektir. Fakat kullanılması gerekiyorsa mutlaka doktorun vereceği tavsiyelere göre hareket edilmelidir.
 • Alkollüyken ağrı kesicilerden uzak durun: Alkol ile birlikte alındığında karaciğer, mide ve bağırsağa olan zararları iki katına çıkacaktır. Bu yüzden alkollü iken ağrı kesici kullanmak sakıncalıdır.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba ben novalgin ve aksef iğne karıştıralak yapıldı ama bu iki ilaç yan etki yaptı ölümden döndüm.şimdi korkumdan hiçbir ilaç almıyorum diğer ilaçlarda dokunur diye bu iki ilaç dokundu diye ben başka ilaç kullanamıcakmıyım yardımcı olurmusunuz

 2. Novalgin birden tansiyon düşürücü bir etki yapar. Aksef allerji yapmadıysa novalgin den yan etki düşünüyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir