Böbrek Hastalıklarının Sağlığa Zararları

BÖBREK HASTALIKLARININ SAĞLIĞA ZARARLARI

Böbrekler vücudumuzda hayati fonksiyon sağlayan organlardır. İki tane olmasından dolayı birinde yaşanabilecek bir rahatsızlıkta diğer böbrek görevi üstlenerek işlevini sürdürmektedir. Böbreklerin her hangi bir hastalıkla karşı karşıya kalmamasının en büyük nedeni zamanında tedaviye başlanmamasıdır. Düzenli su tüketimine dikkat edilmemesi ve idrarı tutma dışında geri kalan sebepler elde olmayan sebeplerdir. İşlevlerini iyi yapmaları için böbrekleri fazla zorlamamak çok önemlidir. Herhangi bir sorun olduğunda bunlar genellikle ağrı ile başlar, mutlaka doktora gitmek gereklidir. İnsanların karşılaştığı birçok böbrek rahatsızları vardır. Bunların bazıları böbreklerin iki tane olması ve birindeki rahatsızlıkta diğerinin çalışmaya devam etmesinden dolayı geç fark edilebilir veya kişiler bazı belirtileri görmezden gelebilmektedir. Her iki durumda da yaşanan gecikme böbreklerimizin iflas etmesine veya kullanılamaz duruma gelmesine sebep olabilmektedir.

 

Böbrek hastalıklarının sağlığa zararları nelerdir?

  1. Böbrek büyümesi zehirlenmelere sebep olabilir. Böbrek büyümesi toplumda sık olarak karşılaşılan bir hastalıktır. İdrarın böbrek kesesi içinde birikmesi ve böbrek kanallarının tıkanması böbrek büyümesinin zararları olarak kişilere yansır. Biriken idrarın vücut içine geri dönmesi birçok olumsuz sonuca sebep olabilmektedir. Bunların başında zehirlenmeler gelmektedir.
  2. Böbrek kistinin birçok etkisi diğer organları da etkiler. İyi huylu böbrek kistleri çoğu insanda görülebilen doğuştan olan kistlerdir. Genellikle ya tedavi edilmezler ya da ufak tadaviler ile yok olabilirler. Bunun yanı sıra polikistik böbrek kistleri iyi huylu kistlere göre daha ciddidir. Birçok organın işleyişine de müdahale edebilir. En belirgin zararı hastalık ile gelişen yüksek tansiyon problemine yol açmasıdır.
  3. Böbrek taşları hayat kalitesini düşürür. Böbrek taşları hemen hemen herkeste olabilecek ve uzmanlar tarafından sebebi hala bilinmeyen bir hastalıktır. Tedavisinin basit olmasının yanı sıra taşın düşme süresinde hastaların sancıları çok şiddetlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir