Deterjanın Zararları Nelerdir?

Deterjan

Çamaşır deterjanı reklamlarında bize temiz dağ havası ve kır çiçeklerinin taze kokusunu taşıyan ipeksi dokusuyla bizi sarmalayan çamaşırlar gösterilir. Ama gerçekte biz kimyasallarla dolu bir toksit deposu çamaşırları kullanıyoruz. Deterjanlar içerisinde güçlü asitler, alkaliler veya fosfat içeren etkili temizlik ürünleridir.

 

Kısaca deterjanların zararları nelerdir?

  • Kan: Kandaki (pH dengesi) asit düzeyinde şiddetli değişime neden olarak, vücut organlarında hasara yol açar.
  • Gözler, kulaklar, burun ve boğaz: Görme kaybı, boğazda şiddetli ağrı, burun ve gözlerde yanmalar, dil ve dudakta yanmalar meydana gelir.
  • Gastrointestinal: Dışkıda kan, burun ve boğazda olası delikler (yemek borusu), Şiddetli karın ağrısı, kusma.
  • Kalp ve dolaşım: Hızla gelişen Düşük tansiyon.
  • Akciğerler ve solunum yolları: Solunum güçlüğü, boğaz şişmesi (aynı zamanda solunum güçlüğü neden olabilir).
  • Cilt: Deri veya altındaki dokulara delikler (nekroz), deride yanıklar. tahriş.

 

 

Deterjanın Zararları Nelerdir?

  • Alerji: Deterjan kullananların ilk karşılaştığı deterjan zararları alerjik belirtilerdir. Uzmanlar tarafından belirtilenlere göre deterjanlar 26 saniye içinde hava yoluyla ya da soluma yoluyla tüm organlarımıza yayılabiliyor. Cildimiz de deterjan ile temizlenmiş yüzeye temas ettikleri için kaşınma ya da kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar görmek mümkün. Yanma hissi de görülebilecek belirtiler arasında yer alıyor.
  • İç Organ Hasarları: Bir deterjanın ne kadar etkili olduğu söyleniyorsa o kadar fazla hasara yol açtığını söyleyebiliriz. Özellikle mikropları öldürmedeki etkisi ne kadar artıyorsa beyin, akciğer ve karaciğer gibi organlara da zararları o kadar çok oluyordur. İç organlara etki eden zararlar genellikle koku yoluyla meydana gelmektedir. Bazı oldukça etkili deterjanlara güzel koku da eklenmektedir. Ancak bu oldukça tehlikeli bir durumdur. Zira insanlarda bu tarz deterjanları koklama eğilimi meydana getirmektedir.
  • Kanser: Özellikle çamaşırlar için üretilen deterjanların bazı kanser çeşitlerine yol açtığı kanıtlanmıştır. Bunun nedeni ise çamaşırlarımız tüm gün boyunca derimize aralıksız olarak temas etmektedirler. Bu da zararlı deterjanların tüm gün derimize temas ettikleri anlamına gelmektedir. Göğüs, lenf ve deri kanserleri çamaşır deterjanı zararları sonucundan bir tanesidir.
  • Çevre Zararı: Kullanılan deterjanların çoğu çevre dostu değildir ve geri dönüşümü mümkün değildir. Ayrıca bu deterjanlar su ile birleştiğinde oldukça zehirli bir atık maddesi meydana getirerek doğaya zarar vermektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir