Aspirin Deterjanın Zararları

Aspirin Deterjan Ne Tür Bir Temizleyicidir?

Aspirin deterjan üretici firmasına bağlı olarak farklı isimler ile anılmakta fakat en yaygın isminin aspirin olduğu bilinmektedir. Genel temizlik sıvısı olarak hazırlanan bu deterjan, hem kıyafetlerde hem de farklı yüzeylerin temizliklerinde kullanılabilmektedir. Beyaz ve renkli kıyafetlerin ayrı ayrı renklerinin korunmasında yardımcı olduğu savunulan aspirin deterjan aynı zamanda banyo ve mutfak temizliğinde de kullanılmaktadır. Her ne kadar temizlik malzemesi olup herhangi bir yan etkisi olmadığı düşünülse de aslında aspirin deterjanın zararlı olduğu belirtilmekte ve kullanımlarında dikkatli davranılması önerilmektedir. Ayrıca kullanım esnasında sağlığa zararlı koşulların oluşmaması adına önlemler alınması tavsiye edilerek temizlik yapan kişinim sağlığının korunmasının da önem taşıdığı vurgulanmaktadır.

Aspirin Deterjan Zararları Nelerdir?

 • İlk olarak göz ile temasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Temasta bulunulması halinde öncelikle bol duru su ile temizlemenin ardından hemen bir doktordan yardım alınarak gözde oluşabilecek hasarların önlenmesi gerekmektedir.
 • Yaydığı koku da aspirin deterjan zararları arasında yer almaktadır. Temizlik esnasında bu konu solunmamalı ve gerekli görülürse maske ya da tülbent yardımı ile ağız ve burun kapalı tutulmalıdır.
 • Kısa süreli kullanımlarda ellerde herhangi bir sorun yaşanmasa da uzun süreli kullanımlarda aspirin deterjan zararları önlenebilmesi adına mutlak suret ile eldiven giyilmesi gerektiği belirtilmektedir.
 • İçilmesi ya da ufak çocuklar tarafından kazara yutulması kesinlikle çok tehlikelidir ve bu konudan özel olarak sakınılması ve çocukların erişemeyecekleri yerde saklanmaları gerektiği vurgulanmaktadır.
 • Temizlik esnasında kullanıldığı yerler tekrar duru su ile temizlenerek deterjan kalıntılarının oluşması engellenmelidir.

 

Aspirin deterjan nerelerde kullanılmaktadır?

 • Kıyafetlerde oluşan lekelerin temizliğinde,
 • Evde bulunan pvc, cam ve metal eşyaların temizliğinde,
 • Ahşap gibi zamanla rengi solabilecek yüzeylerde seyreltilerek kullanılması gerekir.

Aspirin deterjan kullanan kişilerin tepkileri olumlu görünüyor. Kolay ve pratik kullanımı sayesinde kadınların tercih ettiği aspirin deterjanının zararlarından korunmak gerekir. Doğru kullanılması hem sağlık açısından hem de kullandığınız yüzeyler ve eşyalar açısından oldukça önemlidir. Bu ürünü zincir mağazalardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ürünün fiyatı markalara göre değişiklik göstermektedir.

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Uzun süreli ve eldivensiz kullandım. Şuan parmak kemiklerim agrıyor. Elimin derisi mahvoldu

 2. Oglum az once aspirin almis eline ve agzinin kenarı aspirin kokuyodu emzigi de aspirin olmus ne yapmaliyim agzini bol su ile yikadim ama nolur yardimci olursaniz sevinirim

 3. ben kullandım Asperoxasprin markasını çok memnun kaldım halımıda koltuğumuda yüzeylerimide ve hatta abartmıyorum çamaşırlardaki lekeleri dahi temizliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir