Erken Menopozun Zararları

Erken Menopozun Zararları

Kadınların adetten kesilmesi durumuna menopoz ismi verilir. Menopoz yaşı ise kadının fizyolojik olarak en son adet gördüğü zamanı gösterir. Normal şartlar kadınların belirli bir yaştan daha önceki bir süreçte menopoza girmesine, yani adetten kesilmesi durumuna da erken menopoz ismi verilir. Bu yaş bazı durumlarda farklılıklar gösterse de ortalama olarak elli kabul edilir. Bu yaştan daha önce oluşan menopozların tamamı erken menopoz olarak değerlendirilir. Erken menopozun çok farklı nedenleri bulunabilir ancak en yaygın nedenler arasında genetik faktörler yer alır. Bunun dışında kişilerin sigara kullanma alışkanlıkları, stres ve çeşitli kanser tedavileri de kadınların erken yaşta menopoza girmelerine sebep olabilir. Erken menopozun kadınlar üzerinde bıraktığı bazı zararları mevcuttur. Peki, erken menopozun zararları nelerdir? Tüm bunları gelin birlikte ele alalım.

 

Erken Menopozun Zararları Nelerdir?

  1. Kalp damar hastalıkları: Menopoza erken giren, yani adetten erken kesilen kadınlarda ileriki yaşlarda çeşitli kalp damar rahatsızlıkları görülebiliyor. Bu durumun sebebi ise erken menopoz ile birlikte östrojen eksikliğinin olmasıdır.             İleride daha ciddi sorunlar ile karşılaşmamak için normal menopoz yaşına gelene kadar kadınların tedavi görmeleri gerekebilir. Hatta bazı vakalarda kişinin sağlık durumu göz önüne alınarak tedaviye birkaç yıl daha devam edilebilir.
  2. Cildin erken yaşlanması: Cildin erken yaşlanması da erken menopozun belirgin zararlarından bir tanesidir. Çünkü adetten kesilen yaşa kadar sürekli olarak belirli bir düzende seyreden vücut alışkanlıkları direkt olarak farklı bir duruma dönüşür. Bu durum da kadınların ciltlerinin daha erken yaşlanmasına neden olabilir.
  3. Kemik erimesi riski: Erken menopozun zararları arasında oldukça önemli olan konulardan bir tanesi de kemik erimesi rahatsızlığı ile karşılaşılma riskidir. Erken yaşta menopoza giren kişilerin diğer insanlara oranla kemik erimesi ile karşılaşması daha yüksek bir olasılıktır. Bu yüzden erken menopoza giren kişilerin kemik erimesi rahatsızlığına engel olmak için normal menopoz yaşına gelene kadar tedavi görmesi gerekebilir. Erken menopozun tedavisi ise genellikle ilaçlar ile yapılır.
  4. Cinsel hayata etkisi: Birçok kadının başına gelebilecek olan erken menopoz durumunun olumsuz etkilerinden bir tanesi de cinsel hayat ile ilgilidir. Bu konuda görülen en belirgin rahatsızlıklar ise vajinal kuruluk ve cinsel anlamda isteksizliktir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ağrı gibi sağlık sorunları ile de karşılaşılabilir.
  5. Psikolojik etkileri: Erken menopozun en bilinen zararları arasında psikolojik durumlar da vardır. Kişilerin ruhsal sıkıntı içine girmeleri, aşırı stres, ruhsal olarak devam eden bir gerginlik ve sürekli sinirlilik hali erken menopozun yaygın olarak görülen  zararlarındandır.
  6. Diğer semptomlar: Erken menopoza girmiş olan kadınlarda belirli bir süre, yani bu duruma alışma evresi boyunca ateş basması, el ve ayaklarda sürekli olarak terleme ve aniden üşüme gibi olumsuz durumlar ile karşılaşılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir