Bulaşık Deterjanının Zararları

Bulaşık Deterjanının Zararları

Birçok kadın için temizlik çok önemlidir. Temizlik için kullanılan deterjanlarda bu işlemlerin vazgeçilmez bir parçası. Son yıllarda yoğun kimyasallar içeren temizlik deterjanları yerine evde yapılabilecek doğal temizleyici formüllerini her yerden öğrenebilmek mümkün olmuştur. Fakat bu temizleyicileri hazırlamak yerine hala marketlerde satılan ürünleri tercih edip güvenen insanların kitlesi de kendisini korumaktadır.

 

Bulaşık deterjanının zararları nelerdir?

  1. Elde yıkamak için kullanılan deterjanlar tahriş edicidir. Bulaşıklarını elde yıkamayı tercih eden kişilerde bulaşık eldiveni kullanımı o kadar yaygın bir işlem değildir. Eldiven ile deterjanın birleşmesi kaygan bir zemin hazırlayarak mutfak eşyalarının kırılmasına sebep olabildiği için genelde bulaşık eldiveni kullanmamak tercih edilir. Fakat eldiven kullanılmadan yıkanılan bulaşıklarda deterjanın cilde direk teması alerjik problemlere ve tahrişe sebebiyet vermektedir. Bazı hassas ciltlerde bu reaksiyonlar daha şiddetli olup yaralara dönüşebilmektedir.
  2. Bulaşık deterjanları yoğun kimyasal karışımlardan elde edilir. Hem elde yıkamada hem de makinede bulaşık yıkamak için kullanılan deterjanlar çok yoğun bir kimyasal bileşiklerle hazırlanmaktadır. Temelde petrolden elde edilen bu deterjanlar sadece kişilere zarar vermekle kalamayıp doğada çözülmeyerek kalıcı atıklar bırakmamıza sebep olmaktadır. Ayrıca kanalizasyonda atık sularda bulunan farklı kimyasallar ile karıştıklarında doğa için zararlı sonuçlar doğurabilmektedir.
  3. Ne yaparsanız yapın asla temiz mutfak eşyaları elde etmek mümkün değildir. Bulaşık deterjanının zararları saymakla bitmese de kullanım amacı temizlik olan bu ürünlerden aslında beklenilen şey tam olarak sağlanamamaktadır. Bulaşık deterjanları belki bardaklarda veya tabaklardaki kirleri çıkarsalar da kimyasal yapısını eşyalara bırakmaktadırlar. Bu mutfak eşyalarını kullanan kişilerin bu kimyasalları vücutlarına almaları ilk aşamada bir sorun yaratmasa da yıllar içinde ciddi sağlık problemlerine ve zehirlenmelere yol açabilirler.
  4. Bulaşık deterjanında markalar arasındaki fark sağlığı daha farklı etkiliyor. Her ne kadar zararlı olduğu ve kimyasal olduğu bilinse de bulaşık deterjanı kullanmayı tercih edecek kişiler markalara dikkat etmelidirler. Hepsinin bir zehir olmasına rağmen kalitesiz olan çoğu marka kanserojen madde içererek sağlığı daha kötü etkilemektedir.

 

Temizlik deterjanları elbette çok önemlidir. Hijyen için gerekli olan bu kimyasalları kıyafetlerimizi temizlemekte, bulaşıklarımızı yıkamakta ve ev temizliğinde kullanmaktayız. Yanlış kullanım sonucu bazen ciddi sağlık problemlerine sebep olabilen bu deterjanlar, kimyasalların reaksiyon göstermesi sonucu zehirlenmelere yol açmaktadırlar. Bulaşık deterjanları genelde beraber kullanıma müsait olan temizleyici ürünlerdir. Elbette diğer temizleyicilerle reaksiyon vermektedir fakat bu çoğu zaman görülmeyen hissedilmeyen reaksiyonlardır. Bulaşık makinelerinin hayatımıza girmesiyle elde yıkama azalsada deterjan kullanımı sabittir. Özellikle bulaşık makinelerinde koku oluşmaması için kullanılan ürünler, özel parlatıcılar ve temizleyici deterjanalr gibi çeşitli ürünler bulunmaktadır. İster elde yıkama için kullanılan deterjanlar olsun ister makine için özel üretilen ürünler olsun bulaşık deterjanının zararları görmezden gelinebilecek gibi değildir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir