Aflatoksin Zararları

Aflatoksin Zararları

Etrafımızda sürekli küflenmiş malzemeler ve gıdalarla karşılaşıyoruz. Bu ürünlerin üzerindeki küfler çeşitli kimyasal maddelerin oluşumuna sebep olabiliyor. Aflatoksin de bu zararlı kimyasal maddelerden bir tanesi. İsminde ki toksin zehir anlamına gelirken aflatoksin zararları hayvanlar ve insanlarda sıklıkla görülebiliyor. Bir kişinin aflatoksinden gördüğü zararın derecesi vücudunun direncine, yaşına, cinsiyetine, çevresel faktörlere ve beslenme alışkanlıkların göre farklılıklar gösterebilir. Aflatoksin almış iki kişinin geçirdiği rahatsızlıklar arasında farklılıklar olabilir. Bir kişi ölümcül bir hastalık ile karşı karşıya kalmışken diğerinde kolay atlatılabilen bir hastalık ortaya çıkmış olabilir.

 

Aflatoksin Zararları Nelerdir?

  1. Karaciğer hasarı: Vücudu aflatoksine maruz kalan kişilerin karaciğerlerinde ciddi hasarlar oluşabilir. Bu hasarların boyutu kişinin karaciğerinin sağlamlığına göre değişiklik gösterir. Öncesinde çok fazla alkol almış kişilerin aflatoksine maruz kalması durumunda ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
  2. Karaciğer kanseri: Aflatoksin zararları arasında gösterilebilecek en ciddi hastalıklardan birisi karaciğer kanseridir. Karaciğer kanserine yakalanan kişinin en kısa sürede tedavi olmaya başlaması ve kanserin ilk aşamalarında tespit edilmesi gereklidir.
  3. Ödem: Vücudun farklı noktalarında ödem oluşuma aflatoksin sebep olabilir. Vücuttaki su birikimi anlamına gelen ödem, bulunduğu noktaya göre kişinin hareketlerini kısıtlayabilir.
  4. Ruhsal bozukluk: Aflatoksine maruz kalan kişilerin çoğunda ruhsal bozukluklar görülebilir. Belki de aflatoksine maruz kalan kişilerde görülen hastalıklar arasında tedavisi en zor olan hastalık olarak gösterilebilir. Kişiden kişiye farklılık gösterdiği için tedavisinde de çeşitlilik gerekmektedir. Tedavi boyunca kullanılan ilaçlar ruhsal bozukluğu giderse de çok sayıda yan etkisi olabilir.
  5. Ölüm: Kaçınılmaz bir sonuç olarak ölüm gösterilebilir. Aflatoksine yoğun bir biçimde maruz kalmak ya da sonrasında gerekli tedavileri almamak kişilerin ölüm riskiyle karşı karşıya kalmasına sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir