Gluten Nedir? Gluten Zararları Nelerdir

 Gluten Nedir: Gluten aslında bir tür protein olarak bilinmektedir. Gluten ayrıca buğdayın içerisinde ve bununla birlikte bir çok tahıl grubunun bünyesinde bulunabilir. Gıda sanayisinde jelatin malzemelerinin içerisinde Gluten kullanmak bu malzeme için alternatif sayılabilir. Bu alternatiflerin en önemlisi de diyebiliriz. Bu malzeme elastik bir özelliğe sahip olduğu için hamurların içerisinde hamura dayanıklılık vermesi için kullanılmaktadır. Fırat ve Dicle havzalarından toplanan otlar çalışmalar ile melez hale getirilmiştir ve bu melez otlardan Gluten proteini içeren tahıllar elde edilmiştir.

Gluten zararlarında dikkat edilmesi gerekilen birkaç önemli nokta bulunmaktadır içerisinde bulunan toksit maddeler bu noktalar arasında yer almaktadır. Doğal bir kaynaktan üretilen Gluten içerisindeki toksit maddelerin çokluğundan dolayı bilinmeyen proteinlerin grubunda incelenmektedir. Gluten zararlarından önce neden olduğu hastalıkları kaleme alacağız.

Glutenin Neden Olduğu Hastalıklar

Gluten aslında birçok kişi tarafından sindirim yoluyla rahatlıkla sindirilebilen bir protein türüdür. Gluten sindirimi yapamayan insanlar üzerinde ise alerjik etkisi bulunmaktadır ve bununla birlikte Çölyak ismi verilen hastalık ortaya çıkabilir. Gluten zararları arasında en sıkıntılı olanı bu hastalıktır. Gluten bir protein türü olsa da protein türleri arasında farklı bir protein dizilimi bulunan maddedir. Prolaminler ve glutelinler iki farklı grup olarak incelenen protein türleridir. Prolaminler içerisinde bulunan gladin maddesi gluten hassasiyetine neden olur ve çölyak hastalığına neden olan önemli bir protein türüdür. Çölyak hastalarında bu proteinleri yok etmek için kanın ürettiği antikorlar artar. Glutenin zararlarını sizler için maddeler halinde kaleme alacağız.

Gluten Zararları

  • Çölyak hastalığınız olduğundan şüpheleniyorsanız veya hasta olduğunuza eminseniz Gluten içeren gıdalar tüketmemelisiniz. Gluten zararlarının belkide en sakıncalısı çölyak hastalarının glüten tüketmesidir bu işlem sonucunda bağırsaklarınızda deformasyonlar olacaktır.
  • İnce bağırsaklar villi denilen yapılardan oluşmaktadır Villi yapılar sayesinde ince bağırsaklarda emilim gerçekleşir. Gluten bu emilimi gerçekleştiren Villi yapının kaybolmasına neden olacaktır. Gıdalardan alacağımız besinler bu villi yapının sayesinde kana karışmaktadır bu yapının zarar görmesi durumunda alacağınız gıdalardan gerekli besinleri alamazsınız.
  • Bebeklik döneminde eğer glute tüketiminiz bulunuyorsak çölyak rahatsızlığına yakalanmanız muhtemeldir. Bu hastalık bebeklikten sonraki dönemlerde kendini geliştirerek devam edecektir.
  • Gluten konusunda rahatsızlıklarınız bulunuyorsa bu rahatsızlıklar kendini kansızlık, yağlı bir dışkı görünmesi, aşırı kilo kaybı, kemiklerde hassaslaşma, vitaminsizlik, kronik yorgunluk, ishal, karın ağrıları, kabız ve derinizde karıncalanma hissi olarak gösterecektir.

Çölyak rahatsızlığı aslında bir tür Glutene karşı olan hassasiyetinizdir. Bu hastalığın iyileşmesinde herhangi bir etmen bulunmamaktadır. Bu hastalığa karşı korunmak istiyorsanız gluten bulunmayan diyetleri sizlere öneririz. Bu diyetleri nerden anlayacağız derseniz içerisinde buğday, çavdar ve arpa bulunmayan diyetlere yönelmeniz gerekmektedir. Glutenin zararlarından korunmak istiyorsanız bu diyetlere uymanız gerekmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir