Çamaşır Suyunun Zararları

Çamaşır Suyunun Zararları

Bir temizlik malzemesi olarak tercih edilen çamaşır suyu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Tuvaletlerde, mutfaklarda ve evin diğer alanlarında mikropları yok etmede oldukça etkili olan çamaşır suları tehlikeli kimyasalları bir arada bulundurduğu için aynı zamanda en tehlikeli temizlik malzemelerinden bir tanesidir. Bu nedenle Çamaşır suyunun zararları çok iyi bilinmeli ve çamaşır suyu kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

 

Çamaşır Suyunun Zararları Nelerdir?

  1. Kanser riski oluşturur. Çamaşır suyu ile temizlik yaptıktan sonra kloroform ve karbon adı verilen maddeler soluduğumuz havanın içerisine karışmaktadır. Bu maddelerin ise zehirleyici bir özelliği vardır. Bu gazlar aynı zamanda kanser riski de taşımaktadır.
  2. Nefes almayı zorlaştırır. Çamaşır suları tuz ruhu ve kireç çözücü gibi diğer temizlik malzemeleri ile beraber kullanıldığı zaman klor amin ve klor gazı açığa çıkartmaktadırlar. Bu gazlar ise ortamdaki oksijeni engeller ve kişilerin nefes almasını zorlaştırır. Eğer kapalı bir alanda bu temizleyicileri karıştırdıysanız o zaman ortamdaki oksijen kısa sürede engellenecek ve nefes alamayacak boğulacak bir duruma düşebilirsiniz. Bu nedenle çamaşır suyu kullanılan ortamı havalandırmanız önerilmektedir.
  3. Zehirlenmeye neden olur. Çamaşır sularında bulunan tehlikeli kimyasallar temizlik sırasında soluduğumuz havanın içerisine karıştığı için bu gazla akciğerlerimize girmekte ve zehirlenme riskini ortaya çıkartmaktadır. Bu nedenle kapalı alanlarda çamaşır suyu kullanmak oldukça tehlikelidir.
  4. Cildinizin tahriş olmasına neden olur. Çamaşır suyunun zararları arasında gösterilen cildin tahriş olması uzun süreli temaslar sonrasında gerçekleşmektedir. Eğer cildiniz çamaşır suyu ile uzun süre ilişkide kalırsa çamaşır suyu içerisindeki kimyasallar zamanla derinizde ciddi yaraların oluşmasına neden olacaktır. Kimi zaman bu izler yanık izlerine dönüşebiliyor ve cildinizde kalıcı bir hale gelebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir