Zayıflama İlaçlarının Zararları ( Yan Etkileri )

Zayıflama İlaçlarının Zararları

Kısa zamanda kilo vermek için kullanılan zayıflama ilaçlarının zararları sandığınızdan çok daha fazla olabilir. Faydalı olduğu düşünülen zayıflama hapları kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında büyük sağlık problemlerine yol açabiliyor. Özellikle Sağlık Bakanlığı onayı alınmadan satılan ilaçlar çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu reçetesiz ilaçlar çoğu yerde satılmaktadır.

 

Zayıflama ilaçlarının zararları nelerdir ?

  1. Kalp krizi riskini artırıyor: Daha hızlı kilo vermek için kullanılan bu ilaçların kullanımı sonucu kalp krizi riski büyük oranda artıyor. Bu nedenle bazı ilaçlar yasaklansa da bazı yerlerde hala satışı yapılmaktadır.
  2. Bağımlılık yapıyor: Diyet hapları bünyesinde mfetamin, anti-anksiyete, antidepresanlar bulunuyor. İlerleyen safhalarda bağımlılık yapabilir.
  3. Birden çok yan etkisi var: Mide ağrısı, kabızlık, baş ağrısı gibi yan etkileri vardır.
  4. Etiketler yanlış iddialarla dolu: Birçok ilaç açıklamasında size kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşabilme vaadi verilir. Kısmen doğru olsa da meydana gelebilecek olumsuz sonuçlar hakkındaki bilgiler oldukça kısıtlıdır.
  5. Birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Artan kalp hızı, yüksek kan basıncı, böbrek problemleri, rektal kanama , uykusuzluk, karaciğer hasarı gibi hastalıklara yakalanma olasılığınız bir hayli artar.
Zayıflama çaylarının zarararı
Sağlık Bakanlığından onayı bulunmayan ilaçlar kullanılmamalıdır.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Uyarıyor !

Son zamanlarda popüleritesi artan e-ticaret sitelerinde satılan zayıflama ilaçlarının tamamı güvenli değildir. 36 adet internet sitesinde satışa sunulan bu ilaçlar piyasadan toplatılmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onay almadan satılan bu ilaçlar ölüme varan ağır sonuçlarla sonuçlanabiliyor. Bakanlık tarafından kurulan 15 kişilik komisyon ile artık ilaçlar denetime tabi tutulmakta ve onaysız ilaçlar toplanarak cezai işleme tabi tutulmaktadır. Alınan tüm bu önlemlere rağmen tüketicinin satın alacağı ilacı mutlaka araştırması ve doktora danışarak kontrollü bir şekilde kullanması gerekmektedir.

Zayıflama ilaçlarının zararlarından korunmak için tavsiye edilen en iyi yöntem sağlıklı ve düzenli bir diyet programı olacaktır. Kısa vadede zayıflamak umuduyla satın alınan bu ilaçlar maalesef istenmeyen kötü sonuçlara neden olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir