MAYONEZİN ZARARLARI

MAYONEZİN ZARARLARI;

Mayonez yapımında kullanılan ana madde çiğ yumurta sarısı ve bitkisel sıvı yağdır. Konuyu bu şekilde ele alacak olursak çok fazla tehlike arz eden bir durum olmadığını düşünebiliriz. Netice olarak içerisinde doğal ürünler barındırmakta. Ancak işin vehametini ortaya çıkaran kısım ise içeriğinde bu ürünler kullanılanılarak elde edilen mayonezin raf ömrünün yıllar ile ifade ediliyor olması. Yani üretim esnasında raf ömrünü uzatmak amacı ile içerisine eklenen kimyasalların bizlere vermiş olduğu zararlar hiç te masum görülecek cinsten değil.

Klişe ama gerçek olan kısım ise her geçen gün hem dünyada hem de ülkemizde özellikle de ketçap ile birlikte mayonezin de kullanımı artmaktadır. Çalışan aileler, dışarıda arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyen gençler ve anne babasıyla dışarıya çıkmış olan çocuklar için fast food yiyecekler hem daha cezbedici hemde zamandan tasarruf sağladığı için tercih sebebi olabilmektedir. Patatesin, köftenin, pizzanın, hamburger ve makarnanın yanında ketçapla birlikte mayonez de olmazsa olmazlar arasında yerini almaktadır. Evlerde de hazırlanan mezelerin birçoğunda kullanılmaktadır.

Mayonez zararlımıdır? sorusuna vereceğimiz cevap ise her ne kadar bu lezzetten vazgeçemesekte evet mayonezin zararlarının küçümsenemez derecede olduğunu kabul etmeliyiz. Ancak şunu da belirtmemiz gerekmektedir. Dışarıda satılan ve raf ömrünü uzatmak amacıyla içerisine kimyasallar katılan mayonez yerine kendi evimizde bunu yapmamız hem mümkündür hemde daha sağlıklıdır. Eğer çocuğumuz yada kendimiz bu lezzetten vazgeçemiyorsak o halde bir nebze sağlıklı hale dönüştürüp tüketmek konusunda duyarlı davranabiliriz.

Peki mayonez kilo aldırırmı? Mayonezin içeriğinde bol miktarda yağ,sodyum ve kolesterol bulundurmaktadır. Bu sosun içerdiği kalori ve yağ oranının çok yüksek olması sebebiyle diyet yapan kişilerin tüketmemeye özen göstermesi gerekmektedir. Hiper tansiyon, kalp rahatsızlığı ve diyabet hastalığı olan kişilerin de tüketmesi risk arz eden bir durumdur. Yapısında bulunan maddeler nedeniyle bağımlılık haline gelen bu sos özellikle çocuklar için tehlike oluşturmaktadır. Günümüzde artmakta olan obezitenin en büyük nedenlerinden birisi de fast food beslenme şeklidir. Bu nedenle özellikle anne babaların çocuklar için daha titiz davranması gerekmektedir. Uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabilecek bu alışkanlığımıza son vermeliyiz. Eğer vazgeçemiyorsak az önce de belirttiğimiz gibi en azından doğal yollarla üretilmiş olanlarını tüketmek konusunda gayret gösterebiliriz. Tüketim sıklığı da tabiki önem arz etmektedir, kontrollü tüketildiğinde zararı azaltılabilir .

Mayonez sivilceye neden olurmu? Özellikle Ergenlik döneminde en büyük problemlerimizden birisidir sivilceler. Yağ oluşumunu destekleyen besinleri tüketmeye ara verdiğimizde sivilcelerin azaldığı gözlenmiştir. Mayonez de bunlardan biridir. Ciltteki iltihapsal etkinin artmasına neden olmaktadır. Kötü beslenme direkt sivilce nedenidir diyemeyiz ancak sivilceyi arttıran nedenlerdendir.

Son olarak mayonezin faydalarına da değinelim. Özellikle bayanlar için işin en dikkate şayan kısmından bahsedeceğiz çünkü J evet mayonez cilt ve saç bakımı için oldukça faydalı bir yapıya sahip ancak dikkat edilmesi gereken kısım şu ki söylediklerimiz evde yapılan mayonez için geçerlidir. Aksi halde hazır olarak satılan mayonezlerin içerisinde bulunan kimyasallar yapacağınız maskenin doğallığını bozar ve yıpranmalara neden olabilir. Mayonezin yapımında sıvı yağ yerine zeytin yağı kullanma şansınız varsa ne ala J kuru ve ince telli saçlarınıza canlılık veren maskenizin etkisini arttırmanızda oldukça etkili bir çözümünüz var artık…

MAYONEZİN ZARARLARI;

  • Mayonez içeriğinde çok fazla yağ olduğundan dolayı kolesterolü yükseltmektedir.
  • Mayonez ve buna benzer içeriğinde renklendirici madde içeren ürünlerin kansere yakalanma riskini arttırdığı ortaya çıkmıştır.
  • Uzmanlar içeriğinde renklendirici bulunan yiyecek ve içeceklerin özellikle çocukların zeka seviyesini düşürdüğünü ifade etmektedir.
  • Mayonezin içerisinde bulunan bir diğer zararlı madde ise mısır nişastasıdır. Genetiği ile oynanmış bir ürün olması sebebiyle insan sağlığına son derece zararlı bir yapısı bulunmaktadır.
  • Şeker hastaları için tüketilmesi oldukça riskli bir üründür.
  • Mayonezi fazla tüketmek tansiyon hastalığını tetikler ayrıca tansiyon hastalığı bulunan kişilerde tansiyon değerini yükseltir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir