Domatesin Zararları

Domatesin Zararları

Domates Akdeniz toplumlarının vazgeçilmez sebzelerinin başında gelmektedir. Akdeniz toplulukları ve biz Türkler hemen her gün domatesi yemeklerde veya salatada tüketebilirken aynı zamanda bazen sadece domates ekmek bile yiyebiliyoruz. Domates içerisinde bulundurduğu C ve E vitaminleri ve de beta krojenleri açısından oldukça zengindir. Domatesin kalp damar hastalıklarına iyi gelebileceği ve kemikleri geliştireceği ile ilgili bilgiler mevcut olmakla birlikte aşırı domates tüketilmesi sonucu olumsuz sonuçlarda doğurabilmektedir. Bu yazımızda bu olumsuzlukları sizler için yabancı kaynaklardan derlemeye çalıştık.

Aşırı tüketilmesi sonucunda oluşan domatesin zararlarını madde madde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Bağışıklığa zararları: Domatesin içerisinde bulunan likopen pigmentleri insan sağlığına yararları olduğu gibi fazla tüketilmesinde vucudun normal bağışıklık sistemini yavaşlatabileceği öngörülmüştür.
 • Gastrointestinal sorunlar: Domates asit açısından oldukça zengindir dolayısı ile fazla domates yenilmesi sonucunda aşırı asit alınması ile reflü hastalarında sıkıntılara yol açabilir
 • Bağırsak Problemleri: Domatesin likopen yoğunluğu nedeni ile aşırı tüketiminde bağırsak problemlerine yol açabilir. Kabızlığa iyi gelebileceği aşırı tüketimde tersi sorunlara yol açabilmektedir.
 • Böbrek taşları: Domatesler yüksek kalsiyom ve oxalate içeren sebzelerdir. Bu yüzden hali hazırda böbrek taşı problemi yaşayan kişilerin aşırı derecede domates tüketmeleri kesinlikle önerilmemektedir.
 • Diverkülit: domatesin aşırı tüketilmesi bu konuda da rahatsızlıklara yol açabilir
 • Prosastat kanseri olan kişilerin domates tüketirken daha dikkatli olması önerilir
 • Aşırı doz vitamini olan kişiler özellikle C ve A vitamini vücutta aşırı miktarda bulunan kişileri domatesi çok fazla tüketmesi önerilmez çünkü domatesin içerisinde bu vitaminler oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.
 • Besin Eksikliği: Sadece domates ağırlıklı yemek diğer vitaminlerin eksikliğine neden olabilir
 • Alerji: Domates bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Domatesin içerisinde oldukça fazla bulunan likopen bazı insanlar tarafından alerji olarak vücutlarında dökme dudak ve burunlarında alerjik durumlara neden olabilir.
 • Vucut Rengi: aşırı derecede domates alan insanların vücutlarının renklerinde değişim olabileceği düşünülmektedir
 • Aşırı domates mide sorunları ve baş ağrısı olarak vücutta nüksedebilir
 • Domatesin yan etkileri genellikle alerji olarak düşünülebilir

Domatesi fazla tüketilmesi sonucu yukarıda sayabileceğimiz olumsuzluklarla karşılaşılması söz konusu olabilmektedir. Oysa yeteri kadar domates tüketildiği zaman insan vücuduna çok fazla faydaları vardır.

Domatesin faydaları nedir diye kısaca sıralamak istersek şayet; domatesin kalbe, göze, kan değerlerine dişlere çok faydalı olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda domates damar ve kalp hastalığı olan kişiler için çok faydalıdır. Kabızlıkla ilgili olarak iyi geldiği düşünülmektedir.

Gerek domatesin faydaları gerekse domatesin zararları konusunda bilinmesi gereken temel etken diğer yiyeceklerde de olduğu gibi domatesinde aşırı şekilde tüketilmemesi gerekliğidir. Bazı insanlarda meydana getirdiği alerjik reaksiyonlar dışında diğer zararları genellikle aşırı tüketim sonucu olmaktadır. Normal tüketim sonucunda domatesin insan sağlığına doğrudan bir etkileyici zarar verdiğinden bahsetmek zordur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir