C Vitamininin Zararları

C Vitamininin Zararları

Tüm vitaminler gibi C vitamini de hayatta kalmamızı sağlayan bir vitamindir. Vitaminler genel olarak dengeleyici bir yapıya sahiptir. Günlük olarak birçok besinde vitamin ihtiyacımızı karşılamaktayız. Eksikliğinde takviye edici ilaçlarla C vitamini açığımızı kapatabilmekteyiz. Şimdi C vitamininin faydalarını ve zararlarını inceliyoruz.

 

C vitamini zararları nelerdir?

  1. C vitaminini fazla miktarda vücuda alınmamalıdır. C vitamini yapısal olarak suda eriyip vücuttan atılan bir vitamin olduğundan, bu vitamini besinler ile almak neredeyse imkansızdır. Fakat takviyeler ile alınan C vitamini demirin emilmesine katkı sağladığı için vücuttaki demir oranını artırır.
  2. C vitamini eskikliğinde birçok hastalık ile mücadele edilir. C vitamininde diğer vitaminler gibi vücutta eksik olması birçok hastalığa sebebiyet vermektedir. Bunlardan bazıları; dişlerde çürüme ve kanamalar, anemi, şişen ve kanayan diş etlerinden iltihaplara dönüşüm ve kepeklenme başlıca hastalıklardır. Bundan korunabilmek adına C vitaminini vücudumuza gerektiği ölçüde almamız gereklidir. Takviyelerin dışında C vitamininin portakal, limon, mandalina, taze sebzeler, taze meyveler ve balık ile düzenli tüketimle beraber almamız gereklidir.
  1. Gebelik ve emzirme dönemi: Bu dönemde alınan fazla C vitaminin muhtemelen güvensiz olacağı düşülmektedir.
  2. Diyabet: C vitamininin kan şekerini yükseltici etkisi nedeniyle diyabet hastaları tarafından kullanılmaması önerilir.

 

C vitaminin faydaları nelerdir?

  • Soğuk algınlığı: C vitamini kesin bir çözüm olmayabilir. Ancak bazı çalışmalar daha ciddi komplikasyonların önlenmeside önemli bir rolü olduğunu gösteriyor. Soğuk algınlığı ve akciğer enfeksiyonları gibi başka komplikasyonlara yakalanma riskini azalttığı dolayısıyla gribe karşı etkili olduğu anlaşılmıştır.
  • Cilt yaşlanmasına karşı etkilidir: C vitamini, vücudun iç ve dış hücrelerini etkiler. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada 40-74 yaş arası 4025 kadında C vitamininin etkisi test edilmiştir. Daha yüksek C vitamini bulunan bünyelerde, ciltlerin daha yumuşak ve daha az kırışık olduğu tespit edilmiştir.

 

Vitaminler kendi aralarında yağda eriyen ve suda eriyen olarak ikiye arılmaktadır. C vitamini suda eriyen vitaminlar grubuna girmektedir ve vücutta depo edilmezler. Günlük olarak alınırlar. Sağlıklı bir vücutta vitaminlerin bulunma miktarları aynıdır. Fakat bazı kişilerde C vitamini fazlalığı veya eksikliğinde bir takım sorunları gün yüzüne çıkarmaktadır. Bunlar C vitaminin faydalarına paralel olarak belirlenmiş eksikliklerdir. Bu noktada C vitamininin faydalarına dikkat ederek almak gereklidir. Aynı şekilde C vitamininin eksikliğinde veya normal olma durumunda vücuda gereğinden fazla alınmasıda bazı sorunlara sebep olacaktır. Her ne olursa olsun C vitamini eksikliğinde veya fazlalığında C vitamini zararları ortaya çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir