B Vitamininin Zararları

B Vitamininin  Zararları

B vitamini vücut için oldukça gerekli bir vitamin çeşididir ve özellikle sporcuların B vitaminini eksiksiz bir şekilde alması gerekmektedir. Ancak elbette her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu vitamin çeşidinin de fazla alınması bazı problemlere yol açabilecektir. Bu durumda B vitamini zararları kişilerin dikkat etmesi gereken bir detay haline gelmektedir.

 

B vitamini zararları nelerdir?

  1. Zehirlenme yapabilir. B vitamini gereğinden fazla alındığı takdirde zehirlenme durumu ortaya çıkabilir. Ancak zehirlenmenin meydana gelebilmesi için bu vitamin çeşidinin oldukça yüksek dozlarda alınması gerekmektedir. Yani bu durum fazla rastlanır bir durum değildir.
  2. Yürüyememe meydana gelebilir. B vitamini yine aşırı dozda alınırsa yürüyememe sorunu ortaya çıkabilir. Kişiler bacaklarında hissizlik yaşayabilir ve bu durum için mutlaka önlem alınmalıdır.
  3. Cilt rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalınabilir. Birçok nedenden ötürü ortaya çıkan cilt rahatsızlıkları B vitaminini aşırı derecede tüketen kişilerde de görülebilir. İlk başta basit sorunlar gibi görünseler de cilt rahatsızlıkları oldukça ciddi seviyelere ulaşabilecektir.
  4. Uykusuzluk. Uyku problemi yaşayan kişiler bu sorunun B vitamini fazlalığından kaynaklandığını ilk başta anlamayabilir. Sonuçta uyku sorununun birçok nedeni mevcuttur. Bu yüzden B vitamini içeren gıdalara dikkat etmek ve bu hususta önlem almak yararlı olacaktır.
  5. Sinir sistemi sorunları ortaya çıkar. Anormal bir şekilde yapılan B vitamini alımı sinir sistemini ciddi anlamda etkileyebilir. Bu durumda uyku bozuklukları, baş ağrısı, güçsüzlük ve alınganlık gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Psikolojik yönden bu sorunları yaşamamak için B vitamini tüketimine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.
  6. Taşikardi meydana gelebilir. B vitamini zararları arasında taşikardi de yer almaktadır. Bu rahatsızlık nedeni ile kalp atışlarının hızlanması ve birçok problemin ortaya çıkması muhtemel bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir