X-Ray Cihazının Zararları

X-Ray Cihazı Zararları;

Özellikle hamilelik dönemlerinde ve bebeği olan kişiler tarafından daha fazla hassasiyet gösterilerek araştırılan konulardan birisi X-Ray cihazlarının zararlarıdır. İlk kullanılmaya başladığı andan itibaren genel bir zararlı olduğu algısı ve nereden edinildiği bilinmiyor olsada kesin bir bilgi ve görüş birliği vardır toplumumuzda J

Bu konuda öncelikle X-Ray cihazının tanımını yaparsak kullanım amacını ve zararlarını daha iyi kavramak mümkün olacaktır. X-Ray cihazı genel itibari ile paketli olan ürünlerin(çanta, koli,bavul, zarf vb.) içeriğinde güvenliği tehdit edebilecek cisimlerin olup olmadığını kontrol etmek ve bu paketlerin içeriğinde neler olduğunun tespit edilmesine yarayan cihazlardır. Paketi açmaya gerek kalmadan cihazdan geçen ürünün içeriğinde bulunan maddelerin görüntülenmesi amaçlanmaktadır. Cihazın bağlı olduğu ekrandan gerekli eğitimi almış yetkili operatörlerce  izlenmekte ve çok düşük miktarda radyasyon içermektedir.azlardır. Bagajı açmadan, içerisinde tehlikeli madde olup olmadığını, bagajın üzerinden X ışını geçirerek ekranda görevli tarafından izlenmesini sağlayan ve düşük radyasyonla çalışan cihazın kullanımı operatör eğitimi gerektirmekte olup, eşyaların kontrolünde kullanılan aletlerin başında gelir.

Yanlış bilinmekte olan konu ise X-Ray cihazı ve Metal kapı dedektörleri arasındaki farktır. Büyük alışveriş mmerkezleri girişlerinde , havaalanlarına girişte ve daha birçok yerde  güvenlik önlemi almak maksadı ile 2 farklı cihaz kullanılmaktadır.

X-Ray Cihazı Zararları; eşyaların geçirildiği cihazdır. Paketlerin içeriğindeki maddeler X ışını kullanılarak görüntülenmekte ve zararlı maddelerin tespit edilmesine yardmcı olmaktadır. X –Ray’dan geçen yiyeceğin zarar görmüş  olması da sizleri korkutmasın X ışını herhangi bir birikme yapmamakte ve eşyalara da radyasyondan kaynaklanan herhangi bir zarar vermemektedir.

Kapı Tipi Metal Dedektörü Zararları; kapı şeklinde olan ve insanların içinden geçmiş olduğu güvenlik cihazıdır. Bu cihazlarda ise X ışını yerine elektromanyetik alan oluşturularak kişiler üzerinde herhangi bir metal bulunduğu zaman alarm vermekte. Kapı tipi metal dedektörlerde metalik cisimleri tesbit etmek amacıyla düşük yoğunluklu manyetik alan bulunmaktadır. Radyasyon içermemektedir. Kişilerin üzerinde metal bir obje varsa cihaz sinyal vermeye başlar. Bu nedenle metal dedektör hamilelere zarar vermemektedir, anne adayları ve annelerin korkulu rüyası bebeğine herhangi bir zarar gelmesidir oysa bu cihaz ne bebeklere nede anne karnındaki fetüse herhangi bir zarar vermemektedir.

Kullanılan X-Ray cihazlarının yaymış olduğu X ışınları ile insanlara zarar vermemesi için kurşun paravanlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar paravanlarla kaplanarak  verebileceği olası zararlar önlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir