Aşurenin Zararları

Aşurenin Zararları

Hicri takvime göre, Muharrem ayının 10. Günü yapılan aşure, İslamiyet’e göre Nuh’un Büyük Tufan’dan sonra karaya ayak bastığında, elinde kalan son malzemeler ile hazırladığı tatlıdır. Belirli bir tarifi olmayan aşurenin yapılışı, bölgeler arasında farklılık göstermektedir. Kalorisi ve şeker miktarı çok fazla olan aşurenin zararları yüksek besin değerlerinden kaynaklanabilmektedir. Bu durum aşurenin çok fazla tüketilmemesi gerektiği anlamına geliyor. Ufak bir kase ölçülerinde (10 kaşık) tüketilmesi uygun olacaktır.

Aşurenin zararları
Aşurenin kalorisi oldukça yüksektir.

Doğal olarak çoğu tatlıda olduğu gibi aşure de un, yağ, şeker içermektedir. Tatlıların besin değerleri çok yüksek olmamalarına karşın, sahip oldukları kalori değerleri çok yüksektir. Bu nedenle fazla tatlı tüketen kişilerin vücutlarında yağlanma ve kilo artışı gözlenmektedir. Ancak aşure, sahip olduğu zengin içeriği dolayısıyla besin değeri en yüksek olan tatlıdır. Bu nedenle alınan kaloriler boş kalori değil besin niteliği taşıyan kalorilerdir. İçerisine konulan kuru fasulye ve nohut sahip oldukları protein ve karbonhidrat açısından çok önemlidir. Tüm bunların yanında nohut ve kuru fasulye, karbonhidrat grubundan olan lif, açısından çok zengin olduğundan, aşure bağırsak hareketlerini hızlandırarak sindirime de yardımcı olur. Kabızlığı ortadan kaldırarak bağırsak faaliyetlerini düzenler. Vitamin değerleri çok yüksek olan kuru ve yaş meyveler ise aşureye asıl tadını veren malzemelerdir. Kuru ve yaş meyveler bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi hastalıklara karşı korur. Kuru meyveler vitamin açısından faydalı oldukları kadar kalsiyum ve mineral açısından da oldukça zengindirler. Eksikliğinde sağlık problemlerine yol açan mineraller vücudumuz için hayati önem taşımaktadırlar. Aşurenin üzerine koyulan fındık, ceviz ve badem gibi malzemeler omega-3 yağ asidince zengindirler. Omega-3 yağ asitleri damar ve kişilerin hafızasının sağlığı açısından büyük öneme sahiptirler.

Her ne kadar birçok faydası olsa da aşurenin zararları da söz konusudur. Bir kâse aşure yaklaşık 300-350 kalori olduğundan fazla tüketimi durumunda kilo aldırmaya ve vücudun yağ toplamasına neden olmaya el verişli bir tatlıdır. Bu nedenle aşure tüketirken aşırıya kaçmamak önemli bir noktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir