Eklem Çıtlatmanın Zararları

Eklem Çıtlatmanın Zararları

İnsanların gergin, heyecanlı ve endişeli olduğu durumlar karşısında bazen istemsiz olarak yapılan parmak çıtlatmaları, herkesin yaptığı bir harekettir. Bazen kişilerin eklemlerini rahatlattığını da ileri sürdüğü için parmak veya herhangi bir yerindeki eklemleri çıtlattığı örneğin boyun gibi, çok sık rastlanabilen öneklerdir. Bazı kişiler ses çıkana kadar parmaklarını zorlar bazıları ise parmaklarını geriye iterek hepsinin aynanda çıtlamasını sağlar. Araştırmalara göre çoğunluğu erkeklerden oluşan, insanların yüzde 25’i ve 54’ü arasındaki bir oranda bu hareketi yapmaktadır. Eklemlerin çıtlatıldığında çıkan ses, eklem arasındaki boşluğun artması sonucunda eklem sıvısının içindeki gazların minik baloncuklar oluşturması ve artan boşluğa biriken daha fazla sıvının bununla birleşip daha büyük baloncuk oluşturarak patlaması anında oluşan bir sestir. Ancak ne yazık ki eklem çıtlatmanın zararları ileriki zamanlar için oldukça ciddi sağlık riskleri oluşturabiliyor.

 

Eklem Çıtlatmanın Zararları

1-Felç riskini artırması: Boyun ve  parmak çıtlatan kişilerin özellikle ciddi riskler altında olduğu belirlenmiştir. Uzmanlara göre çıtırdatılan bölgedeki rahatlama hissi kesinlikle gerçek değil tamamen psikolojiktir. Buna rağmen özellikle ani hareketlerle boyun bölgesini kütleten insanların omurilik yaralanmalarına ve bunun etkisi ile de felce yakalanma riskinin oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir.

2-Kıkırdak hasarlarına yol açma: Eklem çıtlatmayı alışkanlık haline getiren kişiler için, rahatlama gereksinimi ile parmaklarını oynatan kişiler arasında birçok fark olduğu aşikardır. Gergin, endişeli veya heyecanlı olmasa bile günün her anında istem dışı eklem çıtlatan kişiler de bulunmaktadır ancak bu kişileri bekleyen sağlık problemi de o bölgedeki kıkırdakların zedelenmesi ve hasarlar oluşturmasıdır. Bu tür hareketler eklemi ve kıkırdağın aşırı zorlanması ile oluştuğu için, uzun süre bu alışkanlığa devam edildiğinde çok zarar verdiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir